Złoto dla biednych

nap

publikacja 10.10.2015 17:13

W Żyrardowie kultura i tradycja zostały połączone lnianą nicią z teraźniejszością.

Do Żyrardowa przyjechali z całej Polski wystawcy, którzy do wyrobów swoich produktów wykorzystują len Do Żyrardowa przyjechali z całej Polski wystawcy, którzy do wyrobów swoich produktów wykorzystują len
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po raz pierwszy, piętnaście lat po upadku znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, w mieście zorganizowano niezwykła imprezę - Święto Lnu.  

W sobotę 10 października w Muzeum Lniarstwa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano święto, którego głównym bohaterem był len, o którym Maria Konopnica niegdyś napisała: "Dziękuję Ci, mój ojcze, żeś mi to uczynił. Złota chciałem, a tyś mi lepszą rzecz dał, bo w złocie możni by tylko chodzili, a w tym lnie oto cały lud mój ubogi chodzić będzie".  

Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Wydarzenie, które jest przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego we współpracy z licznymi partnerami i wolontariuszami, jest okazją do upamiętnienia ponad 180-letniej tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego, a także sposobem na ożywienie dawnych budynków pofabrycznych. Niezwykle klimatyczna impreza niczym nić połączyła przeszłość z teraźniejszością. Na odwiedzających muzeum czeka wiele atrakcji: kiermasze produktów lnianych, pokaz mody lnianej na najdłuższej w Polsce drukarce sitodrukowej, zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Lniarstwa, w którym znajduje się ponad 50 dużych maszyn, a także wielkoformatowa gra planszowa "Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie" oraz warsztaty plastyczno-rękodzielnicze. Przed południem odbył się też bieg ze szpulką. W specjalnie przygotowanych salach można obejrzeć także zrealizowany w Żyrardowie film "strajk szpularek" Prezentowane są także prace plastyczne.