Pomyśl… nim zapłacisz

wb

publikacja 12.10.2015 18:50

Strażacy apelują, by ochłodzenie nie uśpiło czujności. Ogień można zaprószyć i na cmentarzu.

Wypalanie traw, palenie śmieci jest zabronione Wypalanie traw, palenie śmieci jest zabronione
Agnieszka Napiorkowska /Foto Gość

Kilka dni temu Nadleśnictwo w Skierniewicach wycofało całkowity zakaz wchodzenia do lasów mu podlegających. Znaczne ochłodzenie, większa wilgotność nie złagodziły jednak całkowicie skutków suszy. Letnie bardzo wysokie temperatury i brak opadów zrobiły swoje. Wystarczy mała iskra by mogło dojść do pożaru.

Tak było choćby w ostatnią niedzielę na terenach przylegających do cmentarza św. Józefa w Skierniewicach. Najprawdopodobniej nieuwaga odwiedzających cmentarz, doprowadziła do zaprószenia ognia. W jednej chwili w ogniu stanęły trawy i śmieci znajdujące się za parkanem cmentarza. Wyrzucone znicze i pozostająca w nich stearyna podniecały ogień.Strażacy, którzy w tym roku mają pełne ręce roboty apelują o ostrożność i przypominają o zakazie palenia suchych liści i gałęzi, spalaniu śmieci i wypalaniu traw. Chwila nieuwagi może nas wiele kosztować. 

Dzięki szybkiej interwencji strażaków ogień za parkanem cmentarza szybko został ugaszony   Dzięki szybkiej interwencji strażaków ogień za parkanem cmentarza szybko został ugaszony
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Palenie śmieci, wypalanie zeschłych traw grozi mandatem. Przepisy mówią wyraźnie, że nie wolno palić gałęzi, pędów, liści. Działkowcy i właściciele domków jednorodzinnych przepis ten ignorują. A to błąd. Bo kiedy dym z naszego ogniska będzie przeszkadzał sąsiadowi, ten może wezwać straż miejską. Ta wystawi nam mandat a w przypadku osób, które nie zastosują się do poleceń strażników, może nawet zostać sporządzony wniosek o ukaranie przez sąd.

Ze względu na niskie temperatury strażacy apelują o ostrożność także do osób używających w swoich domach, mieszkaniach gazowych kuchenek, podgrzewaczy wody i pieców. Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, łatwo mieszającym się z powietrzem. Objawami zatrucia czadem są: ból i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, a następnie wymioty i utrata przytomności.

Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym otwarciu okien i drzwi balkonowych celem wpuszczenia dużej ilości świeżego powietrza. Osobę z objawami zatrucia należy ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i dobrze okryć, aby się nie wychłodziła. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być: nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet natychmiastowa śmierć.