Raban ze świętymi

nap

publikacja 01.11.2015 01:04

W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych ulicami Żyrardowa przeszedł Korowód Świętych.

Pod pomnikiem św. Jana Pawła II  w obecności 21 świętych i błodgosławionych młodzież modlila się w intencji ŚDM Pod pomnikiem św. Jana Pawła II w obecności 21 świętych i błodgosławionych młodzież modlila się w intencji ŚDM
AGnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po raz trzeci w Żyrardowie 31 października odbyła się Noc Świętych. W kościele Matki Bożej Pocieszenia spotkali się młodzi ludzie i ci nieco starsi, ale młodzi duchem, by wspólnie dziękować, za życie świętych i błogosławionych.

Wspólne świętowanie, w którym uczestniczyła młodzież z całego dekanatu, odbywało się pod hasłem „I ty możesz być święty”. Rozpoczęło się od wprowadzenia i przywitania relikwii wraz z krótką prezentacją historii życia świętych i błogosławionych. W tym roku do żyrardowskiej świątyni przybyli: św. Agnieszka, św. Roman, św. Jan Bosko, bł. August Czartoryski, św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego „Mała Arabka”, bł. Michał Rua, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, św. Jacek Odrowąż, bł. Stanisław Papczyński, bł. Jerzy Matulewicz, bł. Karolina Kózkówna, św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni z Padwy,  św. Klara z Asyżu, św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Kinga, bł. Marcelina Darowska, św. o. Pio, a także św. Wiktoria i bł. Honorat Koźmiński. W sumie 21 osób.

W towarzystwie świętych gości została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. – Wszyscy święci, a zwłaszcza męczennicy pozostawili nam świetlany przykład życia – podkreślał w homilii biskup ordynariusz. – Wszyscy święci, jesteście wspaniali, jesteście cudowni, jesteście dla nas wielkim darem! Dziękujemy Kościołowi za ten dzień, jakim jest uroczystość Wszystkich Świętych. Dziękujemy za dzień wszystkich męczenników, świętych reformatorów Kościoła, naszych patronów i ulubionych świętych, do których mamy zaufanie – mówił kaznodzieja.

Bezpośrednio po Eucharystii ksiądz biskup, kapłani i wierni wraz z relikwiami przeszli ulicami Żyrardowa, modląc się, śpiewając i wychwalając Boga. Po drodze odmówiono także Litanię do Wszystkich Świętych. – Od niedawna mieszkam w Warszawie. Z tego powodu nie mogłam się zaangażować w przygotowania do Nocy Świętych – mówi Emilia Michałowska. – Dziś przyszłam wcześniej, żeby coś pomóc i od razu usłyszałam, że będę niosła św. Agnieszkę i św. Romana. Jak bardzo się ucieszyłam, trudno opisać. Ich obecność jest pokrzepieniem i nadzieją, że każdy z nas może być święty.

Zakończenie spotkania miało miejsce przed kościołem przy pomniku św. Jana Pawła II. Tam młodzież z parafii w Szymanowie odtańczyła taniec uwielbienia na cześć świętych i błogosławionych. Podobnie jak w latach ubiegłych przedstawiciele młodzieży, dziękując św. Janowi Pawłowi II za inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, pod jego pomnikiem złożyli kwiaty, odśpiewali "Barkę" i Apel Jasnogórski. Zgromadzona młodzież odmówiła także modlitwę za Światowe Dni Młodzieży.

Dziękując organizatorom, a zgłasza młodzieży bp Andrzej F. Dziuba powiedział: – Jak to pięknie, że łódź Kościoła, którą macie na pomniku żyrardowskim, ma w sobie tylu świętych. To ci święci płynęli przez wieki łodzią Kościoła, a dziś Kościół cieszy się z tego, że są oni Jego orędownikami w niebie. Myśmy, jako taka mała barka, wypłynęli na ulice Żyrardowa. Z nami byli święci. I być może ktoś usłyszawszy naszą radość, odkrył w sobie odrobinę piękna. Odkrył radość. Być może jutro rano będzie innym człowiekiem. Dzięki temu, że myśmy wypłynęli. I podarowaliśmy innym to, co nosimy w sercach. To jest piękne świadectwo, z którego na pewno radują się wszyscy święci i na pewno chcą, byśmy jak oni do tej świętości zdążali. Dziękuję wam wszystkim za udział w dzisiejszej Eucharystii, za liczne przystąpienie do Komunii świętej. A potem za to przejście ulicami miasta – mówił biskup Dziuba. Biskup podziękował także ks. Adamowi Bednarczykowi i jego współpracownikom za peregrynację symboli ŚDM w diecezji. – To był wielki raban. Łódź się czasem chyliła, ale w ramach bezpieczeństwa, bo święci o nas dbali. Ojciec święty Jan Paweł II jest na łodzi Kościoła. Jest zatroskany w domu Ojca o łódź. A my bądźmy pełni zaufania. Obdarowujmy się wzajemnie miłością – mówił biskup ordynariusz.

Po modlitwie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólną agapę.

Wkrótce zamieścimy galerię zdjęć.