Wyzwania dla duszpasterzy

mak

publikacja 21.11.2015 15:28

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyła się konferencja rejonowa dla kapłanów diecezji łowickiej.

O. Mariusz Tabulski OSPPE mówił o praktycznych aspektach peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej O. Mariusz Tabulski OSPPE mówił o praktycznych aspektach peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

Doroczne spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem w kaplicy seminaryjnej z adoracją Najświętszego Sakramentu. Poprowadził je ks. Robert Kwatek. Przypomniał księżom o doniosłości sakramentu święceń. - Trzeba dziękować Bogu za cudowny znak namaszczenia olejem krzyżma, który ukazuje nam, że staliśmy się wybrańcami Boga i jego współpracownikami - mówił ks. Kwatek.

W spotkaniu uczestniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. W auli WSD omówiono najważniejsze wyzwania duszpasterskie w nadchodzącym roku. Dla diecezji łowickiej będzie to przede wszystkim peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rozpocznie się 3 września 2016 r. w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Pierwsza część peregrynacji potrwa do listopada przyszłego roku. Druga rozpocznie się w marcu 2017 roku.

O praktycznych aspektach nawiedzenia mówił o. Mariusz Tabulski OSPPE, definitor generalny zakonu paulinów. Swoje uwagi odnośnie peregrynacji skierowali do księży wikariusz generalny ks. Wiesław Wronka i ekonom diecezjalny ks. Adam Matysiak. Ustalono, że peregrynację obrazu w każdej parafii poprzedzą misje, które poprowadzą zakonnicy ze zgromadzeń zakonnych mających swoje placówki w diecezji.

Spotkanie rozpoczęlo się od nabożeństwa w kaplicy seminaryjnej   Spotkanie rozpoczęlo się od nabożeństwa w kaplicy seminaryjnej
Marcin Kowalik /Foto Gość
Po krótkiej przerwie i modlitwie "Anioł Pański" o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w diecezji łowickiej mówił koordynator ks. Adam Bednarczyk. Z kolei ks. Bogdan Zatorski omówił program duszpasterski na nowy rok liturgiczny - "Nowe życie w Chrystusie", nawiązujący do 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Ks. Piotr Jóźwiak poinformował o formie przeżywania Jubileuszowego Roku Miłosierdzia Bożego w diecezji. Sześć kościołów będzie stanowić Bramy Miłosierdzia, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny. Oprócz bazyliki katedralnej w Łowiczu będą to kościoły parafii: św. Wawrzyńca w Kutnie, św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach i kościół rektorski św. Kazimierza w Nowym Mieście nad Pilicą (oo. kapucyni).

Za tydzień 28 listopada podobna konferencja odbędzie się dla księży, którzy nie uczestniczyli w dzisiejszym spotkaniu.