Nieziemski gość

wb

publikacja 01.12.2015 13:18

Na ulicach Łodzi można było spotkać łazika marsjańskiego, podobnego do tych, które w kosmos wysyła NASA.

Po Łodzi spacerował robot Po Łodzi spacerował robot
Grzegorz Gałasiński

Studenci Koła Naukowego Politechniki Łódzkiej przygotowują łazika marsjańskiego o nazwie Raptorek do kolejnej edycji konkursu.

Robot ma 6 kół, waży ok. 45 kg, wyposażony jest w 4 kamery i znajdujący się z przodu manipulator o zasięgu półtora metra. Pojazd potrafi m.in. pobierać próbki gleby, naprawiać inne urządzenia i transportować narzędzia. Jednym słowem - ma wiele wspólnego z pojazdami, które w kosmos wysyła NASA. Raptorek w tym roku po raz pierwszy brał udział w zawodach konstruktorów łazików European Rover Challenge. Studenci z Łodzi zajęli tam 13. miejsce na 40 startujących ekip. Obecnie trwają przygotowania do kolejnej edycji tego konkursu.

W poniedziałkowy wieczór nieziemskiego łazika można było spotkać w centrum Łodzi. W towarzystwie studentów-konstruktorów „spacerował” po parku. Żacy z koła robotyki przeprowadzili Raptorka przez kampus. Podczas drogi testowano łączność między robotem a modułem sterowania.

Łódzki łazik wzbudzał duże zainteresowanie przechodniów, a także kierowców. Warto dodać, że w przyszłym roku w czerwcu wystartuje on w prestiżowych międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów, które rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah.