Zmiana warty

koma

publikacja 08.12.2015 18:53

Premier Beata Szydło wręczyła dziś nominacje nowym wojewodom. Ich główną rolą jest zarządzanie województwami z ramienia rządu.

Zbigniew Rau (po lewej) i Zdzisław Sipiera Zbigniew Rau (po lewej) i Zdzisław Sipiera
Kancelaria Senatu, facebook.com/z.sipiera

W województwie łódzkim będzie to robił 60-letni Zbigniew Rau. Jest łodzianinem, z wykształcenia prawnikiem. W 2005 r. uzyskał tytuł profesora nauk prawnych. W tym samym roku został wybrany do Senatu z listy PiS. W przedterminowych wyborach parlamentarnych dwa lata później nie ubiegał się o reelekcję. Od 4 lat kieruje Katedrą Filozofii Prawa i Etyki w Wyższej Salezjańskiej Szkole Ekonomii i Zarządzania w Łodzi. Z. Rau zastąpi na stanowisku wojewody łódzkiego Jolantę Chełmińską (PO), która piastowała to stanowisko przez ostatnie 8 lat.

Na Mazowszu reprezentantem Rady Ministrów będzie 56-letni Zdzisław Sipiera, rodowity pruszkowianin. Po ostatnich wyborach samorządowych objął stanowisko starosty pruszkowskiego. Był nim także w latach 1999-2002. W latach 2002-2006 był wiceburmistrzem warszawskiej Pragi-Południe, a potem burmistrzem warszawskiej Woli. Jest absolwentem warszawskiej AWF, ukończył też administrację i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W Pruszkowie zakładał lokalne struktury PiS. Z. Sipiera zastąpi na stanowisku wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego (PO), który pełnił ten urząd przed dwie kadencje.