Przejścia nielimitowane

Marcin Kowalik

publikacja 13.12.2015 17:20

W III niedzielę Adwentu bp Andrzej F. Dziuba otworzył Bramę Miłosierdzia w łowickiej bazylice katedralnej.

Otwarcie Bramy Miłosierdzia w bazylice katedralnej w Łowiczu Otwarcie Bramy Miłosierdzia w bazylice katedralnej w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP papież Franciszek zainaugurował Rok Święty Miłosierdzia otwierając Drzwi Święte - Bramę Miłosierdzia - w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia podobna celebracja odbyła się w południe w niedzielę 13 grudnia w Łowiczu. Bramę Miłosierdzia w łowickiej bazylice katedralnej otworzył ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba.

Celebracja liturgii rozpoczęła się przed pomnikiem Jana Pawła II w pobliżu katedry, gdzie zebrali się wierni. Obecne były poczty sztandarowe "Solidarności". Następnie procesja udała się do świątyni. Po uroczystym otwarciu drzwi i przejściu przez nie, dalsza część Eucharystii sprawowana była we wnętrzu katedry. Mszy św. przewodniczył bp Dziuba. Koncelebrowali ją m.in. biskupi seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski.

W homilii ordynariusz łowicki zwrócił uwagę, że ten sam znak - otwarcie Bramy Miłosierdzia - wykonywany jest dzisiaj we wszystkich katedrach świata i w wyznaczonych świątyniach. Wpisuje się w historię jubileuszy, które rozpoczęły się w Kościele w roku 1300. Bp Dziuba nawiązał też do Janowego wezwania do nawrócenia. - Jego radykalizm to nie był radykalizm rewolucji, która niszczy. To był radykalizm gorliwości o dobro, o wydobycie dobra ze zła. To był radykalizm miłosierdzia, które nigdy się nie męczy, zawsze jest gotowe przebaczyć, staje u bram naszych ludzkich serc i pragnie z nich uczynić bramy miłosierdzia - naszego spotkania z Bogiem Miłosiernym - mówił biskup.

Na zakończenie Eucharystii biskup łowicki wezwał do korzystania z daru jaka jest Brama Miłosierdzia. - Nie ma ograniczenia w ilości przejść przez bramę. Będzie ich tyle, pełnych łaski, ilekroć będziemy ją przekraczać z wiarą i spełniać warunki odpustu, które podał nam Kościół. Pamiętajmy także o zmarłych, którzy oczekują, aby dzięki naszym modlitwom i odpustom dojść do Domu Ojca. Bądźcie zwiastunami orędzia miłosierdzia. Bądźcie zwiastunami Bramy Miłosierdzia. Bądźcie niezwykłymi darami dla innych, którzy bardzo potrzebują Bożego miłosierdzia - mówił bp Dziuba.

Ordynariusz podziękował wszystkim za przybycie do katedry i wspólną modlitwę. Szczególnie młodzieży - ambasadorom i wolontariuszom ŚDM, którzy śpiewali podczas Mszy św.

W diecezji łowickiej Bramy Miłosierdzia zostały otwarte również w kościołach parafii: św. Wawrzyńca w Kutnie, św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach i kościele rektorskim św. Kazimierza w Nowym Mieście nad Pilicą (oo. kapucyni).

Nadzwyczajny Rok Święty zakończy się 20 listopada 2016 roku. Żeby uzyskać w tym czasie odpust, wierni muszą przekroczyć Bramę Miłosierdzia. Ponadto wypełnić należy stałe warunki odpustu (spowiedź lub trwanie w łasce uświęcającej, przyjęcie Komunii św., wyznanie wiary i modlitwa w intencjach papieża). Ważne, żeby modlitwie towarzyszyła refleksja nad Bożym miłosierdziem.