Świadectwo wciąż aktualne

Marcin Kowalik

publikacja 16.12.2015 23:18

Rozpoczął się IX rok Wielkiej Nowenny przed setną rocznicą śmierci bł. Honorata.

O. Andrzej Kiejza OFMCap celebruje Mszę św. O. Andrzej Kiejza OFMCap celebruje Mszę św.
Marcin Kowalik /Foto Gość

O. Honorat Koźmiński zmarł 16 grudnia 1916 r. w klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Ta data jest szczególnie wspominana w Rodzinie Honorackiej, czyli wspólnocie duchowej zgromadzeń zakonnych bezhabitowych i habitowych założonych przez o. Honorata.

Również dla kapucynów prowincji warszawskiej ten dzień jest wyjątkowy.

W rocznicę śmierci bł. Honorata w nowomiejskim klasztorze odbyły się obchody ku jego czci. Poprzedziła je wieczorna Eucharystia 15 grudnia będąca dziękczynieniem za VIII rok Wielkiej Nowenny przeżywany pod hasłem: "Tuus Totus".

Nad każdym rokiem nowenny patronat sprawują zgromadzenia honorackie. Nad minionym - siostry sercanki i niepokalanki.

Nowy rok nowenny rozpoczyna Msza św. 16 grudnia. Rok temu przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Głównym celebransem tegorocznej rocznicowej Eucharystii był minister prowincjalny o. Andrzej Kiejza OFMCap. Opiekę nad ostatnim rokiem nowenny przed setną rocznicą śmieci o. Honorata objęły siostry wspomożycielki dusz czyśćcowych. Mszę św. poprzedził referat s. Kingi Szczurek WDC "Ostatnia wola bł. Honorata Koźmińskiego jako jego duchowy autoportret". Nawiązywał do hasła IX roku nowenny: "Testament i śmierć".

W Mszy św. uczestniczyli siostry i bracia ze zgromadzeń założonych przez bł. Honorata. - Jego życie jest jasnym i wyraźnym świadectwem. Po stu latach wciąż aktualnym. A dzieło, które zostawił w Kościele jest rzeczywiście opatrznościowe. Za natchnieniem Ducha Świętego błogosławiony Honorat to odczytał i złożył w waszych konstytucjach i charyzmatach - mówił w homilii o. Kiejza.

Po Eucharystii odbył się koncert Antoniny Krzysztoń "Światłość w ciemności". Artystce towarzyszył Marcin Majerczyk, grający na gitarze.

Zmarły przed prawie stu laty o. Honorat jest patronem diecezji łowickiej. Jego szczątki przechowywane są w relikwiarzu umieszczonym w bocznym ołtarzu klasztornego kościoła w Nowym Mieście nad Pilicą.