"Iskierka" rozbłysła

Magdalena Szymańska-Topolska

publikacja 18.12.2015 19:05

W towarzystwie władz parlamentarnych, samorządowych i kościelnych uroczyście otwarto w Skierniewicach największy i najnowocześniejszy żłobek w Polsce.

Wstęgę przecinają Katarzyna Śniegula-Kruk i Monika Bursztynowicz z dziećmi Wstęgę przecinają Katarzyna Śniegula-Kruk i Monika Bursztynowicz z dziećmi
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość

Na ten dzień czekało wiele osób. Najbardziej chyba jednak mamy - te, z inicjatywy których żłobek powstał, jak też i te, które zastanawiają się nad zapisaniem do niego swojego dziecka. Obiekt powstał w rekordowo szybkim czasie. 22 maja br. podpisano umowę z wykonawcą prac budowlanych, firmą Mirbud. W czerwcu wmurowano kamień węgielny w fundamenty, a 18 grudnia dokonano jego otwarcia.

Miejski Żłobek Integracyjny "Iskierka" to duży parterowy gmach przy ul. Rawskiej 58 w Skierniewicach. Ma 2377 m2 powierzchni użytkowej, przestronne pomieszczenia z dużymi oknami, kolorowy wystrój, mnóstwo sprzętów i zabawek przystosowanych dla najmłodszych. Cechuje go nowoczesność, funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo. Jest to placówka integracyjna, gdzie miejsce znajdzie się dla 160 dzieci. Powstała dzięki dużemu zaangażowaniu polityków i samorządowców, m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej poprzedniego rządu, oraz Krzysztofa Jażdżyka, prezydenta Skierniewic. Budowę żłobka wspierało także Stowarzyszenie "Razem dla Skierniewic".

Jednak, jak wiele osób tego dnia podkreślało w swoich przemówieniach, m.in. Dariusz Klimczak, wicemarszałek woj. łódzkiego, nie byłoby tego żłobka, gdyby nie upór skierniewickich mam. Do tych głosów przyłączył się także prezydent Skierniewic. - To przykład najlepiej dopilnowanej inwestycji. Podziękowania składam skierniewickiemu Klubowi Mamy, a w szczególności Irenie Reszce, Monice Bursztynowicz oraz Ewie Głowackiej, inicjatorkom budowy żłobka. Gdyby nie wasz upór i determinacja, pewnie dzisiaj nie spotkalibyśmy się na tej pięknej uroczystości. Wtedy, w maju 2014 roku, w swoim wystąpieniu do ministra pisałyście: "Naszym pragnieniem jest powstanie placówki, która zapewni dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych". Dzisiaj te słowa stały się faktem - mówił K. Jażdżyk.

Palcówkę poświęcił ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. - Odtąd "Iskierka" będzie żyła życiem ludzi i dzieci, które do niej przyjdą. Dziękuję wam za tę nazwę. Niech żłobek, tak jak żłóbek stanie się miejscem, gdzie narodzi się prawdziwa wspólnota - mówił biskup.

Na zakończenie krótkie przedstawienie zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 2 w Skierniewicach.