Boże Narodzenie w czterech aktach

mk, ech, gch

publikacja 23.12.2015 09:48

Ostatni dzień nauki przed świętami w szkole na łowickim Blichu upłynął na wspólnym kolędowaniu.

Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy" Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy"
Archiwum ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu

Tradycją społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łowiczu jest przezywanie ostatniego dnia nauki przed Bożym Narodzeniem już w klimacie świątecznym.

Częstym gościem taki spotkań był bp Józef Zawitkowski, przyjaciel szkoły. Tym razem wystosował list, w którym podał przyczyny swojej nieobecności i złożył serdeczne życzenia świąteczne. Słowa biskupa odczytała Maria Laska, dyrektor placówki.

Następnie wszyscy zaproszeni goście i społeczność szkolna obejrzeli jasełka wystawione przez młodzież. W tym roku były one podzielone na cztery krótkie akty, które pokazywały różne oblicza świąt Bożego Narodzenia.

Pierwsza część wiązała się z historią Polski oraz 90-letnią historią szkoły na łowickim Blichu. Uczniowie z klasy II Technikum Logistycznego pod opieką nauczyciela religii Piotra Sumińskiego przybliżyli realia świąt z 1939 r. oraz z obozów, łagrów i innych katowni sowieckich.

Druga odsłona jasełek to tragikomiczna opowieść o rzeczywistości z okresu PRL-u, kolejek, pustych półek w sklepach, a jednocześnie prostej, pięknej i szczerej wiary w Boga. Ta część była przygotowana przez nauczycielkę religii i przedmiotów zawodowych Emilię Adamowicz i uczniów klasy I Technikum Agrobiznesu i klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

Trzeci akt to czasy współczesne, czyli permanentny pośpiech, wszędobylski konsumpcjonizm, bezduszna rywalizacja i tęsknota za prawdziwym sensem życia i miłością.
O tym wszystkim mówili uczniowie I klasy Technikum Logistycznego i I klasy Technikum Agrobiznesu pod kierownictwem nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Grzegorza Chojnackiego.

Ostatnia część to przeniesienie się w biblijne czasy narodzin dzieciątka Jezus. Głośna lektura Ewangelii poparta pewnymi obrazami w interpretacji uczniów z klasy I Technikum Informatycznego i III klasy Technikum Agrobiznesu i Technologii Żywności pod opieką ks. Sylwestra Łajszczaka wprowadziły wszystkich w ten czas świąteczny.

Ważną rolę spełnił złożony z uczniów Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy", który swoim pięknym śpiewem kolęd ubogacił całość uroczystości. Zespół był przygotowywany przez kierownika muzycznego Jana Dutkiewicza.

Po jasełkach zaproszeni goście oraz dyrektor Laska złożyli wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia, po czym ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej, pobłogosławił opłatek. Nadszedł czas osobistych życzeń...