Co wydarzyło się w 2015 roku?

nap, mk

publikacja 01.01.2016 14:28

Życząc by Nowy Rok 2016 był kolejnym milowym krokiem ku świętości, na jego progu, chcemy przypomnieć ważne wydarzenia roku minionego.

Jaki był miniony rok?  Pewnie dla każdego inny. Dla jednych był to czas sukcesów, zwycięstw i radości. Dla innych zmagań, trudnych doświadczeń, walki z bólem i samotnością. Wiele wydarzeń na bieżąco relacjonowaliśmy na naszej stronie internetowej i w wydaniu papierowym „Gościa Łowickiego”. Dziś na progu Nowego Roku 2016 chcemy jeszcze raz przywołać wydarzenia powstałe z naszej inicjatywy, które współtworzyliśmy, a także te, które działy się w łowickim Kościele.

Przez rok relacjonowaliśmy wydarzenia związane z obchodami Roku Życia Konsekrowanego   Przez rok relacjonowaliśmy wydarzenia związane z obchodami Roku Życia Konsekrowanego
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Rozpoczęcie roku osób konsekrowanych. W święto Objawienia Pańskiego, w które przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w katedrze łowickiej odbyła się Eucharystia inaugurująca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Eucharystia połączona była z odnowieniem ślubów przez zakonników, siostry zakonne i inne osoby żyjące według rad ewangelicznych. W Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, uczestniczyli także biskup emeryt Józef Zawitkowski, rzesza sióstr habitowych i bezhabitowych, kilkunastu kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Eucharystię poprzedziła krótka modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II. Konsekrowani dziękowali tam Bogu za życie świętego papieża, z którego inicjatywy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony. Pod pomnikiem ordynariusz poświęcił także świece, z którymi zebrani procesyjnie przeszli do katedry. W ciągu roku w diecezji odbywały się dni skupienia dla osób konsekrowanych. Redakcja „Gościa Niedzielnego” była na nich obecna. W specjalnym cyklu prezentowaliśmy także wszystkie wspólnoty zakonne.

W Skierniewicach odbył się II Diecezjalny Dzień Kobiet   W Skierniewicach odbył się II Diecezjalny Dzień Kobiet
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
II Diecezjalny Dzień Kobiet. Z inicjatywy Gościa Łowickiego po raz drugi 7 marca odbył się Diecezjalny Dzień Kobiet. W tym roku odbywał się on pod hasłem: "Jestem kobietą Lubię to! – Dotknij ran – Miłość, która leczy" Uczestniczące w nim kobiety wysłuchały kilku świadectw a także wykładu ks. Tomasza Jaklewicza, zastępcy Redaktora Naczelnego "Gościa Niedzielnego pt. " „Kobiety chodzące za Jezusem”. W programie znalazł się też koncert, czas na kawę i ciastko oraz warsztaty, podczas których Panie m.in. pisały listy do Jezusa. Pierwszą część zakończył gest namaszczenia olejkiem nardowym. Tradycyjnie uczestniczki otrzymały także prezenty: List Apostolski "Mulieris Dignitatem", krem do rąk oraz kwiaty. W centrum spotkania była uroczysta Eucharystia odprawiona w kościele św. Jakuba, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Po Mszy św. panie w ogniu spaliły listy, które podczas Eucharystii zostały przyniesione do ołtarza. W spotkaniu i modlitwie uczestniczyło około 300 pań w różnym wieku z diecezji.

Uczestniczki II DPP otrzymały dary, wysłuchały konferencji, świadectw, uczestniczyły w Eucharystii i zawierzyły się Matce Bożej   Uczestniczki II DPP otrzymały dary, wysłuchały konferencji, świadectw, uczestniczyły w Eucharystii i zawierzyły się Matce Bożej
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. W sobotę 23 maja w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. W tym roku pod hasłem: "Przy stole z Miriam". Podczas wydarzenia obecne były relikwie wielu świętych i błogosławionych kobiet. Przybyłe panie wysłuchały dwóch konferencji. Pierwszą o domach Miriam i potrawach, które mogła gotować wygłosiła s. Anna Maria Pudełko.Konferencja wzbogacona była prezentacją multimedialną. Drugą wygłosił o. Tomasz Nowak, który wskazał jak przejść "Od nieświętej do Świętej Rodziny”. Były też świadectwa: Leokadii Gałeckiej i s. Marietty oraz  prezenty: bryłka soli, gdyż sól nie tylko nadaje potrawom smak, ale też konserwuje oraz pachnące bułeczki, w których ukryty był fragment Słowa Bożego. W centrum znalazła się Msza św. po przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, po której kobiety wszystkich stanów zawierzyły się Matce Bożej.

Do Łowicza przyjechały rodziny wielodzietne z całej Polski   Do Łowicza przyjechały rodziny wielodzietne z całej Polski
Marcin Kowalik /Foto Gość
Zjazd Dużych Rodzin. Pod hasłem: „Łowicz przypomina, grunt to rodzina!” odbył się w czerwcu III Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Uczestniczyło w nim ok. 1000 osób. Organizatorom – Związkowi Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz władzom Łowicza i woj. łódzkiego – zależało na tym, żeby trzydniowe spotkanie przyczyniło się do tworzenia pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej. Sercem zjazdu była dyskusja na temat polityki prorodzinnej w Polsce. Ponadto odbyły się warsztaty i wykłady dla rodziców, m.in. na temat funkcjonowania rodziny, zajęcia dla dzieci – warsztaty taneczne, plastyczne, sportowe czy muzyczne, oraz koncerty m.in. zespołu „Dzieci z Brodą”. Niedzielną Eucharystię dla uczestników zjazdu sprawował w bazylice katedralnej bp Andrzej F. Dziuba

Przez 9 dni wraz z pielgrzymami ŁPPM wędrowaliśmy na Jasną Górę   Przez 9 dni wraz z pielgrzymami ŁPPM wędrowaliśmy na Jasną Górę
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
XX ŁPPM. Od czwartku 6 sierpnia „Gość Łowicki” towarzyszył pielgrzymom udającym się po raz 20. z Łowicką Pieszą Pielgrzymką Młodzieżową na Jasną Górę. Wędrując wraz z pątnikami, którym przewodził ks. Rafał Babicki nie tylko relacjonowaliśmy (w specjalnym serwisie) każdy dzień pielgrzymiego trudu, ale także ogłaszaliśmy konkursy, przeprowadzaliśmy wywiady, spisywaliśmy świadectwa, a przede wszystkim włączaliśmy się w modlitwę. Naszej uwadze nie uszły radosne apele, spotkania z biskupami, pielgrzymkowe oświadczyny, świadectwa klauzurowych sióstr bernardynek, a także radosny śpiew i świadectwa ambasadorów ŚDM. Przed obrazem Czarnej Madonny pamiętaliśmy nie tylko o swoich intencjach, ale także o intencjach naszych Czytelników.

Symbole ŚDM w romańskiej archikolegiacie w Tumie   Symbole ŚDM w romańskiej archikolegiacie w Tumie
Marcin Kowalik /Foto Gość
W dwóch etapach. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej, podarowanych młodym przez Jana Pawła II – odbyła się w dwóch etapach. Pod koniec sierpnia symbole przybyły do Jaktorowa. Pierwsza, dwudniowa wizyta zakończyła się w Żyrardowie. Przy symbolach odbyło się wtedy diecezjalne spotkanie młodych „Z Rio do Krakowa”. Drugi etap trwał kilkanaście dni. Rozpoczął się 20 września powitaniem krzyża i ikony w Piątku, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. Do 2 października symbole nawiedziły wszystkie dekanaty diecezji łowickiej. Odwiedzano szkoły, szpitale i domy opieki. Odprawiane były Msze św. i nabożeństwa, które gromadziły rzesze wiernych. Relacje z każdego dnia peregrynacji umieszczaliśmy na stronie: sdm.gosc.pl.

Niewidomi, niedowidzący i ich opiekunowie spotykali się na konferencjach i nabożeństwach   Niewidomi, niedowidzący i ich opiekunowie spotykali się na konferencjach i nabożeństwach
Marcin Kowalik /Foto Gość
Pielgrzymka niewidomych. Z całej Polski do Matki Bożej Pani Łowickiej pielgrzymowali niewidomi, niedowidzący oraz ich opiekunowie. 11 i 12 września prawie 1700 osób uczestniczyło w spotkaniach modlitewnych i formacyjnych. Odbywały się one w bazylice katedralnej w Łowiczu. Większość uczestników pielgrzymki nocowało w domach mieszkańców łowickich i okolicznych parafii. Obecny był też krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzej Gałka oraz przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Niewidomych. Konferencję o Bożym miłosierdziu wygłosi bp Dziuba. Ordynariusz łowicki odprawił również Mszę św. na zakończenie pielgrzymki. Przy organizacji zjazdu pomagali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Abp Wacław Depo głosi homilię w Głogowcu   Abp Wacław Depo głosi homilię w Głogowcu
Marcin Kowalik /Foto Gość
Rocznica koronacji. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej. Dziękczynną Eucharystię koncelebrowali m.in. ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F.Dziuba i bp senior Alojzy Orszulik. W miejscowym sanktuarium znajduje się obraz Maryi będący kopią tego z Jasnej Góry. Według tradycji, polecił ją wykonać Władysław Jagiełło. Do Głogowca obraz trafił w II poł. XVII w. Odtąd zaczęli przybywać tu pielgrzymi, by wypraszać u Matki Najświętszej potrzebne łaski. Koronacja odbyła się 14 września 1975 r. Prymas Stefan Wyszyński nałożył koronę podarowaną przez papieża Pawła VI. Świadkowie wspominają, że wydarzenie zgromadziło ok. 60 tys. wiernych.

Do Domaniewic przyjechały delegacje z 67 parafii. W sumie ponad 2500 osób   Do Domaniewic przyjechały delegacje z 67 parafii. W sumie ponad 2500 osób
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Róże różańcowe w Domaniewicach.  W sobotę 3 października odbyła się XI Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Łowickiej. Wzięła w niej udział rekordowa liczba pielgrzymów z 67 parafii. Tradycyjnie rozpoczęła ją uroczysta Msza św. koncelebrowana w kościele św. Bartłomieja pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, który wygłosił też słowo Boże. Po zakończonej Eucharystii pątnicy z modlitwą różańcową na ustach udali się do sanktuarium MB Pocieszycielki Strapionych. Wraz z nimi pielgrzymowali kapłani na czele z wikariuszem generalnym ks. Wiesławem Wronką. Na placu pielgrzymkowym po odmówieniu przez księdza Krzysztofa Osińskiego, proboszcza domaniewickiej parafii, modlitwy Anioł Pański konferencję wygłosił ks. Zbigniew Kalński, Po konferencji wierni zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez domaniewickich parafian.

Bp Józef Zawitkowski i dr Olaf Czerniawski   Bp Józef Zawitkowski i dr Olaf Czerniawski
Marcin Kowalik /Foto Gość
U Suserskiej Lekarki. Pracownicy służby zdrowia z diecezji łowickiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Suserzu. 17 października zgromadzili się w świątyni na Eucharystii, którą odprawił bp Józef Zawitkowski. Wykład o zagrożeniach życia ludzkiego od poczęcia do śmierci wygłosił dr n. med. Olaf Czerniawski, prezes łódzkiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. Inicjatywa I Diecezjalnej Pielgrzymki Służby Zdrowia wyszła od ks. Jerzego Czarnoty, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Suserzu. W 2014 r. słynący łaskami obraz MB Suserskiej został ukoronowany koronami pobłogosławionymi przez papieża Franciszka.

W tym roku po raz pierwszy w procesji ku czci św. Wiktorii i Eucharystii uczestniczyło kilkadziesiąt osób w strojach swoich patronów - świętych i błogosławionych   W tym roku po raz pierwszy w procesji ku czci św. Wiktorii i Eucharystii uczestniczyło kilkadziesiąt osób w strojach swoich patronów - świętych i błogosławionych
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Poznawaliśmy patronkę. 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości w diecezji obchodzone jest święto św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej. Chcąc przybliżyć Czytelnikom postać patronki nie tylko uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, ale także przygotowaliśmy specjalny serwis, w którym prezentowaliśmy życiorysy św. Wiktorii i świętych, z którymi jest w niebie, świadectwa, modlitwy, opisy relikwiarzy, historię jej kaplicy i wiele zdjęć z poprzednich lat. W ramach Akcji Ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem" razem z radiem Viktoria zaprosiliśmy wszystkich, by na uroczystości patronalne do Łowicza, przybyli w strojach swoich patronów bądź ulubionych świętych, błogosławionych. Osoby, które odpowiedziały na apel otrzymały nagrody, wśród których były rower, tablet, album o katedrze i gadżety „Gościa Niedzielnego”.

W kościołach stacyjnych otwarto bramy miłosierdzia   W kościołach stacyjnych otwarto bramy miłosierdzia
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Otwarcie Bram Miłosierdzia w diecezji. Bullą Misericordiae vultus z dnia 11 kwietnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W dniu inauguracji Roku Świętego Papież otworzył w Bazylice św. Piotra w Watykanie Drzwi Święte, które są Bramą Miłosierdzia. W niedzielę 13 grudnia takie bramy zostały także otwarte w katedrze łowickiej oraz w parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, w kościele rektorskim św. Kazimierza w Nowym Mieście nad Pilicą, a także 8 grudnia w parafii św. Jakuba w Skierniewicach. Uroczystościom otwarcia Bram Miłosierdzia zarówno w katedrze łowickiej jak i w wyznaczonych przez biskupa świątyniach towarzyszyły tłumy wiernych. Proboszczowie kościołów, w których znajdują się bramy zadbali o specjalne dekoracje podkreślające, iż dana świątynia jest miejscem, w którym można uzyskać odpust zupełny.

Nowym biskupem pomocniczym został ks. Wojciech Osial   Nowym biskupem pomocniczym został ks. Wojciech Osial
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Nowy biskup pomocniczy. W Wigilię Bożego Narodzenia decyzja papieża Franciszka diecezja łowicka otrzymała nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. dr hab. Wojciech Osial. Wręczenie nominacji biskupiej odbyło się podczas wigilii w Domu Kapłana Seniora. Zapytany o to jak przyjął decyzję papieża wyznał, że nominację przyjął z wielką pokorą. Podkreślił, że wydarzeniu temu towarzyszyło wiele znaków, które jeszcze długo będzie odczytywał. Pierwszym było miejsce ogłoszenia decyzji papieża Franciszka. Dom Kapłana Seniora. Wielkim znakiem było też i to, że sakrę biskupią otrzymał w Roku Miłosierdzia. – To znak, poprzez, który chcę odczytywać moje powołanie. Chciałbym być sługą miłosierdzia, ale najpierw sam o miłosierdzie proszę. Doświadczając go chciałbym być dobry dla innych. Całą swoją nadzieję pokładam w Bogu. Ufam, że jeśli Pan Bóg mnie słabego powołuje to będzie mnie prowadził. Bardzo w to wierzę. Nominacja biskupia to najpiękniejszy prezent wigilijny od samego papieża, jaki otrzymałem na gwiazdkę. To prezent od Dzieciątka – powiedział tuż po wręczeniu nominacji bp nominat Wojciech Osial, który poprosił diecezjan o modlitwę, by umiał współpracować z łaską.