Pamiętaj o duszy swej

mk

publikacja 19.01.2016 14:10

Pełne humoru przedstawienie z przesłaniem wystawili uczniowie Gimnazjum nr 2 w Łowiczu.

Gimnazjaliści świetnie zagrali swoje role i przy tym dobrze się bawili Gimnazjaliści świetnie zagrali swoje role i przy tym dobrze się bawili
Marcin Kowalik /Foto Gość

Młodzi aktorzy doskonale poradzili sobie z trudną do zagrania sztuką "Igraszki z diabłem" czeskiego dramaturga Jana Drdy.

Adaptacji scenariusza podjęła się Marta Borchard, nauczycielki religii. - To jest moje ulubione przedstawienie. Od 20 lat przygotowuję jasełka. Zaproponowałam uczniom, żeby dla odmiany wystawić sztukę karnawałową. Poparli mój pomysł. Rozwinęłam tytuł o słowa: "Pamiętaj o duszy swej", gdyż podczas rozmów z dziećmi na lekcjach religii okazało się, że nie wszystkie zdają sobie sprawę, iż ze względu na swoją duszę jesteśmy podobni do Pana Boga. W ten humorystyczny sposób chciałam o tym przypomnieć - mówi M. Borchard.

Przygotowania trwały już od października. Reżyserią zajęła się pani Marta. Udało jej się skompletować grupę uczniów, którzy podjęli się zadania wystawienia sztuki. Chodziło nie tylko o grę aktorską, ale też o przygotowanie dekoracji, oświetlenia, nagłośnienia, kostiumów, a nawet makijażu scenicznego.

Ekspertem okazał się jeden z uczniów. Trzecioklasista Dawid Skóra telewizyjną wersję przedstawienia z 1980 r. zna prawie na pamięć. - Dawid służył nam podpowiedziami, doradzał, jak mamy się zachować na scenie - mówi Bartek Wiśniewski, jego kolega. Sam Dawid też zagrał postać jednego z diabłów. - Sztuka spodobała mi się ze względu na treść, jak i grę znakomitych polskich aktorów. Dla mnie i kolegów to była wielka frajda wystąpić na scenie. Kończymy naukę w tej szkole i chcieliśmy coś pozostawić po sobie - przyznaje D. Skóra.

Razem z nimi do klasy chodzą Bruno Wawrzyniecki i Maciej Dąbrowski. Nie był to dla nich pierwszy występ w szkolnym przedstawieniu. - Akurat w tej sztuce wystąpiłem trochę z przypadku. Czy myślę w przyszłości o aktorstwie? Raczej za wcześnie jeszcze to planować - mówi Bruno, grający rozbójnika. Z kolei Maciej wystąpił trzeci rok z rzędu. - Granie sprawia mi satysfakcję. Przy dobrej organizacji da się pogodzić próby do przedstawienia z obowiązkami szkolnymi - dodaje M. Dąbrowski.

Premiera sztuki "Igraszki z diabłem, czyli pamiętaj o duszy swej!" w wykonaniu gimnazjalistów odbyła się 18 stycznia. Tego dnia przedstawienie grane było jeszcze dwa razy. W tym raz specjalnie dla rodziców. Aktorzy zebrali bardzo dobre opinie od publiczności. Niewykluczone, że zaprezentują się także na innej niż szkolna scenie.

Oprócz wymienionych uczniów w sztuce wystąpili: Jakub Gałaj, Martyna Kaźmierska, Diana Plichta, Grzegorz Basiński, Kacper Aniszewski, Andrzej Górniak, Kacper Dudek, Bartek Skoneczny, Kacper Kurczak, Julian Potocki, Hubert Liberski, Julia Filipiak. Na akordeonie zagrał Bartek Kępka. Dekoracje pomogli stworzyć: Weronika Wężowska, Patrycja Wołowiec, Małgorzata Więcek i Maciej Rybicki. Za obsługę techniczną i nagłośnienie odpowiedzialni byli: Szymon Bisiorek, Kamil Olczyk, Adam Jakubowski, Szymon Uczciwek i Piotr Wielec. Charakteryzacja to zasługa Magdaleny Bryły i Oliwii Legat.