Jest ich coraz więcej...

Magdalena Szymańska-Topolska

publikacja 25.01.2016 20:20

Finał XIII Regionalnego Przeglądu Kolęd "Domaniewice 2016".

Na scenie domaniewickiego GOK zaprezentowało się wielu zdolnych wykonawców   Na scenie domaniewickiego GOK zaprezentowało się wielu zdolnych wykonawców
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość
Ponad dwie godziny trwał koncert laureatów przeglądu kolęd. 24 stycznia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Domaniewicach zaprezentowało się wielu młodych wokalistów i muzyków. Jedni akompaniowali sobie sami, innym grali opiekunowie, koledzy lub korzystali z gotowych nagrań. Byli to najlepsi z najlepszych, bowiem przez dwa poprzednie dni trwały przesłuchania 130 zgłoszonych uczestników. Profesjonalne jury pod przewodnictwem Barbary Słabickiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, miało poważny kłopot z podjęciem decyzji, kogo nagrodzić.

- Jestem obecny na przesłuchaniach młodych wykonawców od lat i muszę powiedzieć, że jest ich coraz więcej i coraz lepiej są przygotowani. Cieszę się, że przyjeżdżają do nas z coraz bardziej odległych zakątków regionu - już nie tylko z Łowicza, Głowna, ale też ze Skierniewic czy Aleksandrowa Łódzkiego. Rozmawiają o naszym przeglądzie ze swoimi rówieśnikami i dlatego jest ich z roku na rok więcej - mówi Ryszard Ogonowski, konferansjer, a zarazem przewodniczący Rady Gminy Domaniewice. Podobnego zdania są organizatorzy przeglądu - Paweł Kwiatkowski, wójt gminy Domaniewice, oraz Edyta Baleja, dyrektor GOK. W swoim przemówieniu na początku koncertu zapowiedzieli, że w przyszłym roku przegląd kolęd najprawdopodobniej zmieni nazwę na "festiwal kolęd".

Repertuar był bardzo zróżnicowany - od tradycyjnych kolęd po współczesne pastorałki. Jedną z "nowszych" zaprezentowała Katarzyna Jagoda. Utwór nosi tytuł "Poranna". Skomponowała go i napisała słowa do niego Ewa Smerecka, opiekun wokalny Katarzyny i laureatka I Regionalnego Przeglądu Kolęd, który odbył się w Domaniewicach. Nie zabrakło też lokalnych akcentów. W łowickim stroju ludowym wystąpił i zaśpiewał gwarą łowicką 6-letni Filip Lewaniak z Kiernozi. Do występu przygotowała go jego mama Beata, która jest instruktorem muzycznym w GOK w Kiernozi. - Filip występuje razem z naszym zespołem "Kiernozianie". I kiedy starsi jego członkowie mają kłopot z gwarą łowicką, jemu przychodzi to bardzo naturalnie - mówi.

Magdalena Tomecka, laureatka I miejsca w najstarszej kategorii   Magdalena Tomecka, laureatka I miejsca w najstarszej kategorii
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość
To niejedyny łowicki akcent przeglądu. W barwnych strojach ludowych, charakterystycznych dla tego regionu, zaprezentowały się Ewa Pietrzak i Natalia Płuska z Łowicza. - Dziewczyny do występu przygotowały się same. Należą do zespołu "Blichowiacy", więc wiedziały, jak się do tego zabrać. Ja zająłem się stroną formalną przygotowań - mówi Piotr Sumiński, opiekun.

Wzruszający był występ utalentowanej Magdaleny Tomeckiej, która dzień wcześniej zajęła I miejsce w XVII Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek "Śpiewajmy i grajmy Mu..." w Pruszkowie. Dwa lata temu w Domaniewicach zajęła III miejsce, w zeszłym roku - II miejsce, a w tym roku wygrała w swojej kategorii.

Laureaci XIII Regionalnego Przeglądu Kolęd "Domaniewice 2016"

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych - klasy I-III

Soliści
I miejsce ex aequo - Filip Lewaniak (GOK w Kiernozi), Paweł Szymański (zgłoszenie indywidualne)
II miejsce - Weronika Godziszewska (Studio Wokalno-Instrumentalne "Talent")
III miejsce - Lena Kostrzewa (SP w Domaniewicach), Krzysztof Chojecki (SP w Zielkowicach)
Wyróżnienia: Maja Kubel (SP w Mysłakowie), Oliwia Sumińska (SP w Domaniewicach), Benita Wiśniewska (SP w Dmosinie), Aleksandra Wodzyńska (SP w Skaratkach), Józef Haj Osman (SP w Skaratkach), Julia Kosiorek (SP w Popowie), Maria Mazurek (Pijarska SP w Łowiczu)

Duety
I miejsca nie przyznano
II miejsce - Patrycja Maciak i Wiktoria Kałuża (Zespół Szkół Publicznych w Mąkolicach)
III miejsce - Aleksandra i Katarzyna Gałka-Walczykiewicz (Studio "Rampa", Łowicz) oraz Maja Mróz i Marta Malec (SP w Domaniewicach)

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych - klasy IV-VI

Soliści
I miejsce - Dawid Lange (Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Skierniewicach)
II miejsce ex aequo - Weronika Styszko (Łowicki Ośrodek Kultury), Liwia Witczak (Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu)
III miejsce - Marcel Mika (SP nr 4 w Łowiczu)
Wyróżnienia: Mateusz Warzywoda (Miejski Ośrodek Kultury w Głownie), Amelia Kutermankiewicz (MOK Głowno), Klaudia Kosiorek (ŁOK), Wiktoria Buda (SP w Zielkowicach), Paulina Pietrasiak (SP w Domaniewicach), Karolina Graszka (SP w Łyszkowicach), Kacper Kapusta (SP w Błędowie)

Duety
I miejsce - Natalia Dałek i Sandra Mitek (Zespół Szkół Publicznych w Mąkolicach)
II miejsce - Maja Szcześniak i Adrian Kunikowski (SP w Mysłakowie)
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienia: Gabriela Borowska i Kamila Pruk (SP w Bobrownikach)

Kategoria: uczniowie gimnazjum

Soliści
I miejsce ex aequo - Jakub Michalak (Pijarskie Gimnazjum, Łowicz) i Weronika Kołodziejczyk (Centrum Edukacji Muzycznej, Łowicz)
II miejsce - Patrycja Jakubiak (Łowicki Ośrodek Kultury)
III miejsce - Marlena Karwacka (Gimnazjum w Dmosinie)
Wyróżnienia: Aleksandra Kozieł (Gimnazjum nr 2 w Łowiczu), Jakub Szcześniak (MOK Głowno), Patrycja Kieszkowska (zgłoszenie indywidualne), Emilia Stępniak (Gimnazjum w Popowie), Malwina Wojciechowska (ŁOK)

Duety
I i II miejsca nie przyznano
III miejsce - Julita Mierzyńska i Natalia Stachurska (Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny)
Wyróżnienie: Marta Nowak i Katarzyna Mitek (Gimnazjum w Popowie)

Kategoria: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci

Soliści
I miejsce - Magdalena Tomecka (Studio Wokalno-Instrumentalne "Talent")
II miejsce - Agata Wolf (ŁOK)
III miejsce - Katarzyna Jagoda (zgłoszenie indywidualne)
Wyróżnienia: Izabela Bochniak (ŁOK), Klaudia Ledzion (GOK w Domaniewicach), Wiktoria Hładko (MOK Głowno)

Duety
I miejsce - Ewa Pietrzak i Natalia Płuska (ZSP nr 2 RCKU w Łowiczu)
II miejsce - Agata Wawrzyn i Dominika Felczyńska (GOK w Domaniewicach)
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie: Daniel Lelonkiewicz i Joanna Guzek (ZSP nr 2 RCKU w Łowiczu)

Skład jury:
Przewodnicząca: Barbara Słabicka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, trener wokalny, współtwórca i kierownik artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje". Członkowie: Ewelina Bień, absolwentka AM w Łodzi, wykładowca Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu, dyrygent chóru "Cantus" oraz Stowarzyszenia Śpiewaczego "Echo" w Łodzi, Janusz Kwiatosiński, muzyk, aranżer, kompozytor, dyrygent, wokalista, gitarzysta, pedagog, twórca i prowadzący telewizję internetową, twórca i dyrygent I Łódzkiej Orkiestry Gitarowej.