Ołtarz w środku średniowiecznej wioski

mk

publikacja 03.03.2016 23:55

W Tumie odbędą się regionalne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski.

Ks. Piotr Nowak i Aneta Jeziorska Ks. Piotr Nowak i Aneta Jeziorska
Marcin Kowalik /Foto Gość

Podczas briefingu prasowego ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie, zdradził szczegóły wydarzenia, które nosi nazwę „Tum jest”. Odbędzie się 1 maja z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i 855. rocznicy konsekracji tumskiej archikolegiaty. Świątynia powstała w miejscu opactwa benedyktynów, które prawdopodobnie pod koniec X wieku założył św. Wojciech.

Wydarzenie będzie miało charakter modlitewno-kulturalny. Głównym akcentem będzie dziękczynienie za obecność chrześcijaństwa w Polsce.

Wokół archikolegiaty grupa rekonstrukcji historycznej "Sława" z Tomaszowa Mazowieckiego utworzy wioskę średniowieczną, pośrodku której stanie ołtarz. Przy nim o 12.30 ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba odprawi Mszę św. i wygłosi homilię. - Chcemy, aby wierni w tej wiosce dotknęli kolebki państwowości polskiej - wyjaśnia ks. Nowak.

Przed Eucharystią konferencję "Wojciech - święty człowiek mocny wiarą" wygłosi biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Przewidziano również wprowadzenie relikwii św. Wojciecha i innych świętych, które przywiozą przedstawiciele zakonów.

Charakter jubileuszowy wydarzenia podkreśli odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Każdy otrzyma krzyż św. Wojciecha i plakietkę z modlitwą za wstawiennictwem tego świętego. Do uczestnictwa zaproszeni są szczególnie mężczyźni noszący imię Wojciech.

Prowadząca konferencję Aneta Jeziorska, odpowiedzialna za kontakt z mediami z ramienia parafii, poinformowała, że wystąpi zespół Siewcy Lednicy. Odbędzie się również bieg na milę tumską, równą 1050 m. Każda z miejscowości wchodzących w skład parafii przygotuje swoje stoisko.

Spotkanie zakończy się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wpisuje się ono również w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. - Mamy nadzieję, że ludzie, którzy nas tutaj odwiedzą, znajdą osobisty kontakt z Panem Bogiem - mówi A. Jeziorska. Założeniem organizatorów - tumskiej parafii i Urzędu Gminy w Górze św. Małgorzaty - jest, żeby wydarzenie odbywało się corocznie.