Dwa wypalone słowa

Marcin Kowalik

publikacja 03.05.2016 18:30

Po 35 latach krzyż łowickiej "Solidarności" doczekał się poświęcenia.

Bp Wojciech Osial całuje krzyż łowickiej "Solidarności" Bp Wojciech Osial całuje krzyż łowickiej "Solidarności"
Marcin Kowalik /Foto Gość

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w łowickiej bazylice katedralnej w Łowiczu sprawowano Mszę św., w czasie której modlono się w intencji ojczyzny w związku z 225. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. - Dzisiejsza uroczystość to dla nas lekcja historii, która pokazuje, że dzieje naszego kraju były zawsze związane z Panem Bogiem. Świadczą o tym śluby króla Jana Kazimierza. Świadczą o tym czasy Konstytucji 3 Maja i cała historia 1050 lat chrześcijaństwa na naszych ziemiach - mówił w homilii biskup.

Pod koniec Eucharystii poświęcił drewniany krzyż łowickiej "Solidarności", z którym przed 35 laty mieszkańcy Łowicza wyszli na ulice miasta.

W 1981 r. NSZZ "Solidarność" Ziemi Łowickiej postanowiła 3 maja uczcić rocznicę uchwalenia konstytucji. Ówczesne władze komunistyczne zabraniały obchodzenia tego święta. Pochód wyruszył przez miasto po Mszy św. w kolegiacie (dzisiejsza katedra) sprawowanej przez ks. Józefa Wieteskę, proboszcza parafii kolegiackiej.

Po Eucharystii ks. Wieteska w szatach liturgicznych odprowadził do bramy świątyni krzyż i wypowiedział znamienne słowa: "Idźcie z krzyżem na ulice Łowicza, jest to bierzmowanie miasta".

Uczestnicy wydarzenia przeszli z krzyżem w al. Sienkiewicza do pomnika Artura Zawiszy Czarnego, powstańca listopadowego, oraz do pomnika powstańców styczniowych na Nowym Rynku. Na drewnianym krzyżu widnieją wypalone dwa słowa: "Solidarność" i "Niezależność". Przez lata był ukrywany razem ze sztandarem łowickiej "Solidarności" przed SB.

W dzisiejszej Mszy św. uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych i mieszkańcy. Obecni byli m.in. Wojciech Gędek, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemi Łowickiej, i Teresa Kowalska-Suchecka, obecna szefowa łowickich struktur związku.

Zgromadzeni w katedrze po Eucharystii, przy dźwiękach miejskiej orkiestry, udali się pod pobliskie pomniki poświęcone Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz Janowi Pawłowi II. Tam złożono wiązanki kwiatów.