Kościół na miarę potrzeb

Marcin Kowalik

publikacja 05.06.2016 23:25

Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach przymierza się do budowy świątyni.

Symboliczny moment wbicia pierwszego szpadla w plac budowy Symboliczny moment wbicia pierwszego szpadla w plac budowy
Marcin Kowalik /Foto Gość

To najmłodsza parafia w diecezji łowickiej. Została erygowana niespełna dwa lata temu. Na jej terenie wybudowane zostały kaplica i diecezjalne przedszkole, prowadzone przez siostry Świętej Rodziny z Bordeaux.

W niedzielę 5 czerwca ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba poświęcił plac pod budowę parafialnej świątyni. Odbyło się to podczas II Festynu Parafialnego, który przebiegał pod hasłem: "Wspólnie budujemy kościół".

- Gdy wrócicie do domów, mówcie znajomym, że opaliliście się nie na działce, a przy nowym kościele - mówił ordynariusz ze sceny do zgromadzonych wiernych. W asyście ministrantów i lektorów obszedł cały plac, kropiąc go wodą święconą.

Proboszcz ks. Rafał Babicki i parafianie przygotowali na tę uroczystość kapsułę czasu, do której wierni wkładali swoje zdjęcia. Umieszczony zostanie tam również dokument z poświęcenia placu z podpisami wszystkich uczestników uroczystości. Jako pierwszy swój podpis złożył bp Dziuba tuż po tym, jak symbolicznie wbił szpadel w plac budowy.

Asystowali mu proboszcz Babicki, dziekan ks. Konrad Krupa, przedstawiciel rady parafialnej i ministranci.

Pierwsze prace przy budowie świątyni rozpoczną się w październiku. - Będzie to nieduża, skromna budowla, sprzyjająca modlitwie. Wspólnie z radą parafialną wychodzimy w przyszłość, patrząc na koszty utrzymania - mówi ks. Babicki. Parafia liczy ok 4 tys. osób. W nowym kościele za szybą, w bocznej kaplicy maryjnej, umiejscowiona zostanie również kapsuła czasu.

Podczas festynu odbyły się Biegi o Puchar Proboszcza - dla dorosłych na dystansie 5 km, a dla dzieci - na 1 km. Furorę zrobiły występy parafialnej scholi "NieBo TAK" i Orkiestry Dętej OSP Maków z grupą paradną. Oblegane były stoiska z jedzeniem. Serwowano grochówkę, potrawy z grilla i domowe ciasta. Odbyła się loteria fantowa. Dzieci próbowały swoich sił w rowerowym torze sprawnościowymi i korzystały z atrakcji wesołego miasteczka.