Zamek z... łubianek

Michalina Kosiorek

publikacja 02.07.2016 23:25

Mieszkańcy gminy Sanniki wzięli udział w biciu rekordu Polski w budowie największej konstrukcji z... łubianek na truskawki.

Do budowy zamku wykorzystano 10 tys. koszyczków Do budowy zamku wykorzystano 10 tys. koszyczków
Michalina Kosiorek

Średniowieczny zamek został wzniesiony w parku pałacowym, tuż obok amfiteatru. Budową zajęło się kilkanaście osób. Najmłodszy konstruktor miał zaledwie 5 lat. Do powstania budowli wykorzystano ponad 10 tys. łubianek, co pozwoliło stworzyć zamek z 4 wieżami w narożnikach, bramą wejściową i murami zakończonymi blankami. Zbudowaną konstrukcję będą mogli podziwiać uczestnicy obchodów 48. Niedzieli Sannickiej.

- Taki rekord nie był jeszcze przez nikogo w Polsce pobity. To świetna okazja na promocję naszego regionu - mówi Gabriel Paweł Wieczorek, wójt gminy Sanniki.

Pomysłodawcą bicia rekordu był Daniel Sukniewicz, który także zagrzewał do walki uczestników trzeciej tury zmagań o tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego. W Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich wzięło udział 7 drużyn: Sanniki, Warka, Góra Kalwaria, Zwoleń, Ostrów Mazowiecka, Przasnysz oraz Gostynin. Zawody stanowiło 5 różnych konkurencji.

Na gości przybyłych do Sannik czekało wiele innych atrakcji, takich jak podziwianie zrekonstruowanego XVIII-wiecznego pałacu, odkrywanie tajemnic Fryderyka Chopina czy quest osadzony w średniowiecznych realiach. Dzieci mogły poznać i narysować baśniowe potwory. Na tych najsilniejszych czekał sprawdzian w postaci bicia rekordu w trzymaniu w górze średniowiecznego miecza.