Spotkanie na Horebie

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 23.07.2016 23:50

Dzień radości i uwielbienia Boga w Łowiczu. Włosi, Francuzi, Białorusini i Polacy modlili się razem.

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba   Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba
Marcin Kowalik /Foto Gość
Przed Światowymi Dniami Młodzieży diecezja łowicka gości zagranicznych pielgrzymów. Najliczniejszą grupę stanowią Włosi z regionu Umbria w środkowych Włoszech. Ponadto u rodzin, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach pątników, nocują Francuzi i Białorusini.

Trwają Dni w Diecezji poprzedzające wyjazd do Krakowa. W sobotę 23 lipca w Łowiczu odbył się dzień wspólnoty i radości. Jego głównym punktem była Msza św. na Starym Rynku.

Z samego rana do stolicy diecezji łowickiej podążały autokary z zagraniczną młodzieżą i wolontariuszami ŚDM. Przed Eucharystią pielgrzymi zwiedzili bazylikę katedralną. Z tej okazji zebrała się Konfraternia św. Wiktorii. Mężczyźni czuwali przy relikwiach świętej Rzymianki, która jest patronką diecezji i Łowicza.

Zawiązanie wspólnoty odbyło się przy śpiewach i tańcach, które ze sceny prowadziły zespoły polskiej młodzieży. Mszy św. przewodniczyły ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Koncelebrowali pozostali biskupi łowiccy oraz biskupi z Włoch i Francji, którzy przybyli tu z pielgrzymami oraz liczni kapłani.

Ks. Sławomir Wasilewski oprowadza pielgrzymów po bazylice katedralnej w Łowiczu   Ks. Sławomir Wasilewski oprowadza pielgrzymów po bazylice katedralnej w Łowiczu
Przed kaplicą św. Wiktorii
Marcin Kowalik /Foto Gość
W Eucharysttii uczestniczyło prawie tysiąc osób. Większość pielgrzymów - prawie 700 - stanowili Włosi. Liturgia Słowa oraz modlitwa wiernych prowadzone były w 4 językach.

Zagranicznych gości powitali Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Krzysztof Górski, przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego, i Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza.

Homilię bp Dziuba wygłosił po polsku i włosku. - Oto łowicka Góra Horeb, która towarzyszy naszym drogim pielgrzymom. Jest znakiem bliskości Boga i wielkiego zaufania, jakim Bóg obdarza każdego człowieka - mówił biskup nawiązując do zgromadzenia wolontariuszy ŚDM i nazwy, którą przyjęła diecezja łowicka w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży (biblijne określenia nadano każdej z polskich diecezji).

- Chrystus pragnie żyć w nas i to wielkie dzieło naszej bliskości z Jezusem zaczęło się w sakramencie chrztu świętego. Staliśmy się Bożymi dziećmi, przyjaciółmi Jezusa. On stał się naszym bratem - głosił bp Dziuba.

Podarunek od Włochów w podzięce za gościnę   Podarunek od Włochów w podzięce za gościnę
Marcin Kowalik /Foto Gość
Pod koniec Mszy św. głos zabrał abp Renato Boccardo z archidiecezji Spoleto-Norcia. Wyraził podziękowania za gościnę. - Po tych kilku dniach spędzonych tutaj, zabierzemy ze sobą do Krakowa coś cennego - wiarę tego ludu. Nauczyliśmy się też polskiego zwrotu, który wyraża wdzięczność. To "Bóg zapłać" - mówił abp Boccardo. Włosi przekazali również dar - kopię jednego z cudownych wizerunków Chrystusa z regionu Umbria.

Za serdeczne przyjęcie dziękował również bp Georges Colomb, ordynariusz diecezji La Rochelle we Francji. Głos zabrał również diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM ks. Adam Bednarczyk. W delegacji z młodzieżą i wicekoordynatorami - ks. Tomaszem Staszewskim i ks. Sylwestrem Bernatem udali się pod pobliski pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty.

Dalsza część łowickiego spotkania młodzieży odbyła się w parku Błonie. Miała charakter rozrywkowy. Młodzi ludzie powrócili jeszcze na Starym Rynek, by uczestniczyć w koncercie wielbiącym Boga.