Po obronę przed współczesną zarazą

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 15.08.2016 21:20

Do słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Suserskiej wciąż przychodzą pielgrzymi.

Pielgrzymi z Żychlina w drodze do Suserza Pielgrzymi z Żychlina w drodze do Suserza
Marcin Kowalik /Foto Gość

Dzieje się tak już od kilku stuleci. Rozgłos przyniosła próba spalenia wizerunku Matki Bożej i Dzieciątka w 1553 roku.

Za sprawą właściciela wsi Suserz, który przeszedł na protestantyzm, miejscowy kościół dostał się w ręce innowierców. Palono wszystkie ozdoby ze świątyni. Do ognia wrzucono również obraz. Ten jednak ocalał. Po ok. 40 latach odzyskano kościół od protestantów, co zaowocowało wzmocnieniem kultu Maryi w Suserzu i okolicy.

Kolejną głośną sprawą było ocalenie mieszkańców Żychlina i okolic od zarazy. W 1852 r. cholera dziesiątkowała ludność. Żychlinianie udali się po wstawiennictwo do Maryi. Złożyli śluby, że przez 100 lat będą pielgrzymować do Suserza w odpust maryjny 15 sierpnia, jeżeli epidemia się cofnie. I faktycznie zaraza zanikła.

Mieszkańcy dotrzymali słowa, choć w czasie okupacji Niemcy zabraniali pieszych pielgrzymek do Suserza. W 1952 r. ponowili śluby o kolejne 100 lat pielgrzymowania. Również potem nie było łatwo je dotrzymać. Władze komunistyczne wszelkimi sposobami to utrudniały.

Wierna tradycji przodków ok. 550-osobowa grupa pielgrzymów z żychlińskiej parafii przyszła dziś do Suserza po raz 164. Przyprowadził ją proboszcz ks. Wiesław Frelek. Celebrował również Mszę św. dla pątników przed cudownym obrazem, który 2 lata temu został koronowany koronami pobłogosławionymi przez papieża Franciszka.

- Pielgrzymujemy dalej, by Pan Bóg uchronił nas od zarazy. Myślę, że każdy wie, co jest taką zarazą naszej codzienności i przed czym chcemy się bronić, przyzywając wstawiennictwa Matki Najświętszej - mówił ks. Frelek.

Kustosz suserskiego sanktuarium przywitał także inne grupy pielgrzymów - kilkadziesiąt osób z Pacyny i dekanatu sannickiego oraz 105 osób z gostynińskich parafii.

Pielgrzymi z Gostynina uczestniczyli w Sumie odpustowej, której przewodniczył ich dziekan ks. Ryszard Kruszewski. Homilię wygłosił o. Grzegorz Bartosik OFMConv, kierownik Katedry Mariologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.