Ks. Tymoteusz doceniony

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 10.09.2016 20:20

W Łowiczu odsłonięto kolejne tablice w Alei Gwiozd. Wśród uhonorowanych jest bp Józef Zawitkowski.

Bp Józef Zawitkowski przy swojej "gwioździe" Bp Józef Zawitkowski przy swojej "gwioździe"
Marcin Kowalik /Foto Gość

Jedyna w Polsce Aleja Gwiozd znajduje się na Starym Rynku w Łowiczu. Od soboty 10 września składa się już z 18 wycinanek łowickich umieszczonych w chodniku i przykrytych hartowanym szkłem.

Nagrody przyznawane są od 2011 r. przez kapitułę, która docenia twórców ludowych, nie tylko z regionu łowickiego, oraz osoby, a także instytucje za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej. Nazwa "Gwiozdo Łowicko" pochodzi od okrągłej wycinanki - gwiozdy, charakterystycznej dla regionu łowickiego.

Na uroczyste odsłonięcie przybyli mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych oraz urzędów marszałkowskich dwóch województw - łódzkiego i podlaskiego oraz parlamentarzyści.

W kategorii twórców ludowych wyróżnione zostały łowicka wycinankarka Henryka Lus oraz Jadwiga Solińska, artystka i pisarka z Wąsosza w woj. podlaskim.

W kategorii upowszechniania i ochrony dóbr ludowych wyróżniono bp. Józefa Zawitkowskiego i śpiewaczkę Zofię Czubik z Łowicza.

List gratulacyjny z tej okazji dla bp. Zawitkowskiego przysłała Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

Nagrodzonym asystowały aż trzy zespoły ludowe: "Koderki", "Blichowiacy" i "Ksinzoki", których członkowie ubrani byli w stroje łowickie.

Po odsłonięciu tablic, dalsza część uroczystości odbyła się w łowickim muzeum, gdzie w sali barokowej wysłuchano koncertu pieśni ludowych. Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński poinformował, że Poczta Polska wydała kolejne cztery znaczki z tablicami uhonorowanych osób. Tym samym seria pocztowa "Aleja Gwiozd Łowickich" również się powiększyła. Jako pierwsi nowe znaczki otrzymali laureaci nagrody.

"Gwiozda Łowicko" bp. Zawitkowskiego   "Gwiozda Łowicko" bp. Zawitkowskiego
Marcin Kowalik /Foto Gość

Henryka Lus jest uznaną wycinankarką. Jej prace wystawiane były na wystawach w kraju i za granicą. Wycinanka, którą stworzyła, została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Również gwiozdy wmurowane w chodnik są jej autorstwa.

Jadwiga Solińska z Wąsosza jest wszechstronnie uzdolnioną artystką i pisarką ludową. Występuje jako gawędziarka, jest także animatorką kultury. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń i nagród.

Zofia Czubik uczestniczyła w nagraniach i przedstawieniach przyśpiewek łowickich na antenie radia i telewizji, z kapelami ludowymi występowała w kraju i poza jego granicami. Obecnie występuje w Zespole Śpiewaczym "Ksinzoki".

Bp Józef Zawitkowski z Łowiczem związany jest od 1982 r., gdy został proboszczem parafii kolegiackiej (obecnie katedralnej). W 1990 r. na Starym Rynku otrzymał święcenia biskupie. Przez dwa lata był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Po nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce został biskupem pomocniczym diecezji łowickiej. Od 2013 r. jest biskupem seniorem. Znany jest z głoszenia płomiennych kazań. Jest również poetą i kompozytorem. Tworzy pod pseudonimem "ks. Tymoteusz". Ceni kulturę ludową. Odwołuje się do niej w swojej twórczości.

Biskup wystosował list dziękczynny, w którym zawarł krótki wiersz. Oto jego fragment:

Moją Gwiozdę w Starym Rynku
wmurowali Łowiczanie,
gdy ją zdepczą, Ty prawdziwą
nad Łowiczem, zaświeć Panie!

Całość TUTAJ.