Każdy chciał spojrzeć Jej w oczy

Michalina Kosiorek

publikacja 27.09.2016 11:00

Wspólnota parafialna z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lubani powitała 26 września wizerunek Matki.

Bp Józef Zawitkowski oraz ks. Jarosław Orliński, proboszcz parafii, przewodniczyli uroczystej procesji a wizerunek Madonny na swych barkach nieśli m. in. lektorzy Bp Józef Zawitkowski oraz ks. Jarosław Orliński, proboszcz parafii, przewodniczyli uroczystej procesji a wizerunek Madonny na swych barkach nieśli m. in. lektorzy
Michalina Kosiorek /Foto Gość

Maryja zawitała do neogotyckiego kościoła, tym samym rozpoczynając drogę peregrynacji po dekanacie Nowe Miasto nad Pilicą. Ikonę powitał pocałunkiem bp Józef Zawitkowski i ks. Jarosław Orliński, proboszcz parafii.

Po odczytaniu przez ks. dziekana Jana Widerę papieskiego przesłania na ten szczególny czas nawiedzenia, przed ikoną Maryi pojawili się dzieci, młodzież i dorośli. Wszyscy chcieli powitać Jasnogórską Panią. − Tobie, Matko Pięknej Miłości, zawierzamy wszystkie rodziny z naszej parafii, dziękujemy za dar dzieci, chroń nas, Maryjo - mówili ze wzruszeniem w głosie delegaci rodzin. Podczas krótkiego przemówienia prosili także o błogosławieństwo ich domów. Gdy do głosu doszła młodzież, mury kościoła przeszło radosne zawołanie: „Ofiarujemy Ci Maryjo nasze serca, nasze rodziny i nas samych!”.

Swojego wzruszenia nie krył bp Zawitkowski, który podczas homilii pogratulował parafianom tego, że tak piękne wszyscy przygotowali się na tę niezwykłą wizytę.  

Po zakończeniu Mszy św. przed wizerunkiem ustawiła się długa kolejka wiernych. Każdy chciał choć na chwilę spojrzeć Maryi w oczy i nacieszyć się Jej obecnością. − Cieszymy się, że Madonna jest z nami. To podtrzymuje w nas przekaz Światowych Dni Młodzieży - zauważyła jedna z dziewcząt czekających na swoją kolej.

Parafianie zaplanowali całodobowe czuwanie przed ikoną.

Parafia w Lubaniu została erygowana w XV w. Koleje losu sprawiły, że poprzednie dwa kościoły uległy spaleniu. Obecne mury zostały wzniesione w 1887 roku przez starania ks. Jana Chojnackiego. Architektem był Konstanty Wojciechowski, który specjalizował się w architekturze sakralnej.