Maryjo, bądź Matką naszych rodzin

Michalina Kosiorek

publikacja 24.10.2016 12:06

Ikona jasnogórska dotarła do Godzianowa. Wierni na powitanie przygotowali kwiaty, kolorowe szarfy oraz flagi. Zagrała orkiestra w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego.

Wizerunek MB Częstochowskiej na swoich barkach niosły m.in. przedstawicielki matek. Na tę okazję panie ubrały się w stroje ludowe regionu łowickiego Wizerunek MB Częstochowskiej na swoich barkach niosły m.in. przedstawicielki matek. Na tę okazję panie ubrały się w stroje ludowe regionu łowickiego
Michalina Kosiorek /Foto Gość

Trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji łowickiej. Aktualnie nawiedzenie odbywa się w parafiach dekanatu Skierniewice - św. Jakuba. 23 października Maryję witali wierni z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Godzianowie.

Na spotkanie z Maryją wyszli bp Józef Zawitkowski, proboszcz ks. Wiesław Kosiński oraz wielu innych kapłanów, którzy są związani z parafią. Chcieli towarzyszyć miejscowym wiernym w tym tak ważnym dla nich dniu.

Po uroczystym pocałunku, jaki złożyli Matce bp Zawitkowski i ks. Kosiński parafianie padli na kolana przed Madonną, śpiewając przy tym powitalną pieśń. W ich oczach widać było łzy wzruszenia, dzieci nie kryły radości ze spotkania z Panią z Jasnej Góry. W miejscu powitania rozwieszono baner: "Maryjo, bądź Matką naszych rodzin".

Podczas uroczystej procesji do kościoła ikonę na swoich barkach nieśli ojcowie, matki ubrane w barwne stroje łowickie, młodzież i strażacy. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Godzianowa przygrywała maryjne melodie. Muzycy i kapelmistrz Sławomir Trochonowicz, dyrektor szkoły muzycznej w Skierniewicach, ubrani byli w stroje z okresu Księstwa Warszawskiego.

W kościele słowa powitania wypowiedzieli przedstawiciele rodzin, młodzież i dzieci. Wszyscy prosili Madonnę o to, by towarzyszyła parafianom nie tylko w czasie nawiedzenia, ale każdego dnia.

Podczas homilii bp Zawitkowski przypomniał zgromadzonym historię peregrynacji na ziemiach Polski. Wspominał lata uwięzienia obrazu, kiedy to z parafii do parafii pielgrzymowały same ramy.

Neogotycka świątynia w Godzianowie liczy ponad 110 lat. W środku znajdują się piękne witraże przedstawiające chrzest Polski oraz chrzest Litwy.