Na skalę światową

nmk

publikacja 02.12.2016 23:25

W Żyrardowie otwarto nowoczesną instalację suszenia osadów ściekowych. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie z zakresu gospodarki odpadami.

Moment otwarcia instalacji suszenia osadów ściekowych Moment otwarcia instalacji suszenia osadów ściekowych
Archiwum UM w Żyrardowie

Otwarcia dokonali Wojciech Jasiński, prezydent Żyrardowa, Hanna Bieżuńska, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Żyrardowie, oraz Lidia Bezeg. wiceprezes Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o., firmy będącej liderem konsorcjum, które wybudowało kompleks.

Suszarnia osadów w Żyrardowie wraz z obiektami i urządzeniami technologicznie powiązanymi zajmuje część nieruchomości gruntowej znajdującej się na terenie oczyszczalni ścieków PGK przy ul. Czystej 5.

Budowa suszarni osadów w Żyrardowie ma na celu zmniejszenie ilości i objętości wytwarzanego komunalnego osadu ściekowego jako odpadu wytwarzanego w procesie oczyszczania ścieków. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

Suszarnia  została zrealizowana w ramach projektu "Gospodarka Wodno-Ściekowa w mieście Żyrardów - Etap II", który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Budowa suszarni osadów kosztowała nieco ponad 12,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło ok. 5,6 mln zł. Inwestycja  jest najwyższej klasy tego rodzaju przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską, a nawet światową.

Lokalizacja suszarni ściśle wynika z jej technologicznego powiązania z obiektami i urządzeniami oczyszczalni ścieków, a w szczególności z powiązania ze stacją odwadniania komunalnych osadów ściekowych.

Sterowanie i monitorowanie instalacji odbywa się za pomocą sterownika programowalnego. Podczas pracy instalacji, programowalne urządzenia sterujące kontrolują i monitorują odpowiednie dane. Instalacja wyposażona jest w kamery i wyświetlacz pokazujący mieszankę osadu odwodnionego z wysuszonym, miejsce podawania sadu na taśmę oraz osad na wylocie z taśmy po procesie suszenia. Sucha masa w produkcie końcowym procesu jest kontrolowana poprzez wykonywanie ciągłych pomiarów.

Suszenie osadu pozwala m.in. na daleko idącą redukcję masy i objętości osadów oraz uzyskanie paliwa o dużej wartości opałowej. Pozwala, w zależności od wybranej metody suszenia i uzyskania stopnia wysuszenia, na wytworzenie produktu nadającego się do składowania i transportu

Instalacja znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Czystej   Instalacja znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Czystej
Archiwum UM w Żyrardowie

TAGI: