Specjaliści od mariologii

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 14.01.2017 22:54

W łowickim seminarium odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Diecezję łowicką w finale będą reprezentować: Barbara Błaszczak, Jolanta Cholewińska i Kacper Słodki.

W Łowiczu odbył się etap decezjalny OTK W Łowiczu odbył się etap decezjalny OTK
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku współorganizatorem jest inna diecezja. W tym roku przeprowadzenie XXVII edycji wzięła na siebie diecezja lubelska. Tegoroczne hasło „Orędzie Fatimskie, jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca” nawiązywało do obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy Objawień Fatimskich. 

 

Do objawień w Fatimie nawiązał także biskup ordynariusz Andrzej F. Dziuba. – Cieszę się, że jesteście tu razem ze swoimi katechetami i dzielicie się pięknym doświadczeniem spotkania z Matką Bożą Fatimską. Ufam, że poznając tamtejsze orędzia rozumiecie lepiej, głębiej to przesłanie, które płynie z Fatimy – mówił bp Dziuba. Ordynariusz nie krył zadowolenia z faktu, że każdego roku liczna grupa młodzieży startuje w olimpiadach katolickich. – Cieszę się, że teologia jest uprawiana nie tylko na uniwersytetach, że nie tylko króluje w seminariach duchownych, ale także schodzi na poziomy szkół średnich i gimnazjalnych. Wielkim atutem jest to, że ci wszyscy młodzi tego chcieli, że nikt ich do tego nie zmuszał. To jest szalony kapitał. Jestem przekonany, że ucząc się zdobyli coś bardzo ważnego dla swojego życia. Dużo wiedzą i ta wiedze pozostanie w nich i będzie owocować – mówił bp Dziuba.

W diecezji łowickiej do etapu diecezjalnego zgłosiło się 29 z 61 szkół. W sumie 51 osób. Uczestnicy rozpoczęli zmagania od modlitwy w kaplicy seminaryjnej. Po wylosowaniu miejsc, w auli przystąpili do pisania testu. Na udzielenie poprawnych odpowiedzi mieli 45 minut. Zagadnienia dotyczyły głównie Maryi i Jej objawień.

W tym roku uczestnicy Olimpiady (po raz pierwszy) musieli wykazać się dużą cierpliwością. Komisja sprawdzająca prace podała bowiem wyniki dopiero po 72 godzinach. Z testem i pytaniami otwartymi najlepiej poradzili sobie Barbara Błaszczak, z Klasycznego LO im. S. Konarskiego w Skierniewicach,  Jolanta Cholewińska z LO im. Mari Skłodowskiej -  Curie w Rawie Mazowieckiej  i Kacper Słodki z Klasycznego LO im. S. Konarskiego w Skierniewicach. Warto wspomnieć, że Kacper nie po raz pierwszy będzie miał przywilej reprezentowania diecezji łowickiej w finale. Wręczenie nagród nastąpi w najbliższy piątek.  

Wszyscy uczestnicy etapu diecezjalnego OTK otrzymali albumy o Fatimie i pamiątkowe nagrody. Organizatorem diecezjalnego etapu był Wydział Nauki Katolickiej kurii łowickiej.  Finał ogólnopolski XXVII OTK odbędzie się w marcu w Lublinie.