Kolejna życiowa szansa

mk

publikacja 01.03.2017 22:45

"Wielki Post jest znakiem Bożego miłosierdzia, jest potwierdzeniem, że Bogu zależy na każdym z nas" - napisał bp Andrzej F. Dziuba w liście pasterskim.

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba
Marcin Kowalik /Foto Gość

W Środę Popielcową ordynariusz łowicki przewodniczył w bazylice katedralnej Eucharystii z obrzędem posypania głów popiołem. - Ten proch niech nam uświadamia naszą małość, a jednocześnie niech nam uświadamia naszą wielkość. Bo taka jest prawda o człowieku stworzonym na Boży obraz i Boże podobieństwo - mówił w homilii bp Dziuba.

Ordynariusz wystosował również do wiernych diecezji łowickiej list pasterski na Wielki Post 2017 roku. "Tylko człowiek może się nawracać, co znaczy, że mamy udział w dziele zbawienia. Rozpoczynamy czas zadumy i wyciszenia, aby usłyszeć i zobaczyć, co Jezus Chrystus uczynił z miłości dla każdego z nas. Wielki Post jest znakiem Bożego miłosierdzia, jest potwierdzeniem, że Bogu zależy na każdym z nas. Przed nami kolejna życiowa szansa, bowiem dla jej owocności Bóg nie oszczędził nawet własnego Syna, abyśmy nie zginęli, ale mieli życie (por. Rz 8, 32). Wejdźmy więc na wielkopostną drogę, która poprowadzi nas do blasku zmartwychwstania" - napisał we wstępie.

Dalej bp Dziuba zachęca m.in. do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. "Często zdaje się nam, że codzienne utrapienia życia są tak wielkie, że nie potrzeba nam dodatkowych praktyk pokutnych. Tymczasem nasze wysiłki podejmowane z Jezusem poskramiają naszą wrodzoną pychę, co oznacza, że z Bożą pomocą pokonujemy zasadzki szatana. Wielki Post jest po to, by poznać samego siebie, poznać prawdę o sobie, przeżyć dobrze wielkanocną spowiedź. Wtedy poznamy, jaki naprawdę jestem wobec Boga. Czy jestem wiarygodnym chrześcijaninem? Czy ludzie, widząc moje uczynki, chwalą Boga?" - napisał pasterz diecezji.

List zostanie odczytany w kościołach diecezji łowickiej w najbliższą niedzielę. Cała treść dostępna TUTAJ.