Wielki dzień, wielka tajemnica

mak, włod

publikacja 26.03.2017 12:45

Podwójna radość w parafii w Słubicach. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przybyła do wspólnoty Czarna Madonna.

Przez sobotę i niedzielę obraz Matki Bożej Częstochowskiej "zamieszkał" w kościele w Słubicach Przez sobotę i niedzielę obraz Matki Bożej Częstochowskiej "zamieszkał" w kościele w Słubicach
Włodzimierz Rzeźnicki

Trwa nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W sobotę 25 marca powitali ikonę wierni z parafii pw. św. Marcina w Słubicach.

Kościół łowicki świętował tego dnia 25. rocznicę powstania. Kościół powszechny - uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Lokalna wspólnota natomiast dodatkowo cieszyła się z przybycia ikony jasnogórskiej.

Wydarzenie wywołało wielkie poruszenie. Mimo chłodnej aury parafianie zgotowali Maryi gorące przyjęcie. Stawili się licznie w miejscu powitania, uczestniczyli w procesji oraz Mszy św.

Wyjątkowość chwili podkreślały feretrony i chorągwie niesione na czele procesji, osoby w strojach ludowych, zastępy strażaków ze sztandarami oraz orkiestra, a także przedstawiciele Warszawskiego Bractwa Strzelców Kurkowych w kontuszach szlacheckich.

Obraz - przez gest ucałowania ram - powitali bp Józef Zawitkowski i ks. Roman Batorski, proboszcz parafii w Słubicach. Na swe ramiona ikonę wzięli strażacy. W procesji nieśli ją również dorośli - mężczyźni i kobiety oraz młodzież.

W świątyni strażacy utworzyli szpaler dla cudownego wizerunku Pani z Bliznami. Słowa powitania wygłosili ks. Batorski, przedstawiciele parafian i Krzysztof Dylicki, wójt gminy Słubice.

Eucharystii przewodniczył bp Zawitkowski. Wygłosił też kazanie, podkreślając rolę Matki Bożej w dziejach narodu polskiego. Po Mszy św. zaczęło się całonocne czuwanie modlitewne.

Wzruszony był ks. Batorski. - Uroczystość była bardzo piękna. Tak się wspaniale złożyło, że w Słubicach to powitanie zbiegło się z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Mogliśmy witać obraz Matki Bożej w ten wielki dzień i niejako na nowo przeżyć w szczególny sposób tajemnicę Wcielenia. A jutro niedziela - dzień Pański, a więc na pewno licznie parafianie przybędą spotkać się z Matką Bożą - mówi ks. Batorski.