Zwiastunka lepszego jutra

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 31.03.2017 13:01

Parafianie z Luszyna zgotowali Królowej Polski radosne powitanie. - Maryjo, chcę zawierzyć Ci całą parafię, każde dziecko, matkę, ojca, wszystkie osoby chore, starsze i samotne, młodzież i każdego, kto szuka miejsca na tym świecie. Bądź naszą orędowniczką i opiekunką - prosił proboszcz ks. Dariusz Bujak.

Ikonę jasnogórską w procesji nieśli przedstawiciele każdej miejscowości parafii Ikonę jasnogórską w procesji nieśli przedstawiciele każdej miejscowości parafii
Marcin Kowalik /Foto Gość

Trwa nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. 30 marca ikona jasnogórska dotarła do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Luszynie. To pierwsza parafia dekanatu żychlińskiego na drodze peregrynacji. Na powitanie cudownego wizerunku przybyli proboszczowie i wikariusze każdej parafii dekanatu na czele z dziekanem ks. Wiesławem Frelkiem. Przyjechał też ks. Piotr Staniszewski, kapelan Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w pobliskich Skrzeszewach, a takż siostry z tego zgromadzenia.

Uroczystości przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Podziękował za liczne przybycie. Prosił o modlitwę za każdego uczestnika wydarzenia, a szczególnie tych, którzy przyczynili się do wspaniałej oprawy powitania Matki Bożej. Ustrojona była cała droga przejazdu samochodu-kaplicy. Parafianie nieśli w procesji chorągwie i feretrony. Grała Orkiestra Dęta OSP Gąbin.

Ramy obrazu na powitanie ucałowali bp Zawitkowski i ks. Bujak. Następnie ikonę wyjęli z samochodu strażacy. Obraz kolejno nieśli na ramionach przedstawiciele poszczególnych miejscowości. Nad przebiegiem powitania czuwał zmartwychwstaniec o. Jan Kaczmarek CR, który prowadził misje przygotowujące parafian do nawiedzenia.

Orszak z ikoną dotarł do zabytkowej świątyni z końca XVI wieku. Tam ks. Bujak oraz delegacje rodzin, młodzieży i dzieci parafii wygłosili słowa powitania. - Z wielką radością witam Cię, Maryjo, w naszej wspólnocie parafialnej. Przychodzisz dzisiaj do Luszyna, do kościoła z wielką tradycją, historią, ale i z wielką modlitwą. Maryjo, chcemy przez ten czas spędzony z Tobą uczyć się miłości od Twojego Syna, od Ciebie i od drugiego człowieka. Chcę zawierzyć Ci całą parafię, każde dziecko, matkę, ojca, wszystkie osoby chore, starsze i samotne, młodzież i każdego, kto szuka miejsca na tym świecie. Bądź naszą orędowniczką i opiekunką. Prowadź nas po trudach całego naszego życia, wskazując nam właściwą drogę do Twojego Syna. Daj nam siłę i odwagę, daj nam mądrość i prawdę, pokój i radość, abyśmy, wpatrując się w Twoje święte oblicze, żyli nadzieją lepszego jutra - modlił się proboszcz Bujak.

Po Eucharystii pod przewodnictwem bp. Zawitkowskiego rozpoczęło się nocne czuwanie modlitewne. Kolejną parafią, która gościć będzie u siebie wizerunek Pani Jasnogórskiej, będzie wspólnota w Śleszynie.