Biskup dał przykład

Aleksandra Głuszcz

publikacja 23.04.2017 11:30

Czarna Madonna dotarła do pierwszej parafii na terenie Kutna. Tuż przed przybyciem obrazu zaczął padać grad, mimo to zgromadzeni przed świątynią mieszkańcy z pieśnią na ustach oczekiwali na Panią Jasnogórską.

Ikona jasnogórska procesyjnie została wniesiona do świątyni Ikona jasnogórska procesyjnie została wniesiona do świątyni
Aleksandra Głuszcz

W pierwszym rzędzie na Matkę Bożą oczekiwali ks. Mirosław Czarnołęcki, proboszcz parafii św. Stanisława w Kutnie, oraz biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. W kolejnych licznie zgromadzeni parafianie. Centrum wspólnoty jest neogotycki kościół położony na Łąkoszynie, części Kutna położonej na prawym brzegu rzeki Ochni. Niegdyś Łąkoszyn stanowił samodzielne miasto.

Przed przyjazdem samochodu-kaplicy spadł grad. Na szczęście, gdy wjechał na parking przed świątynią niebo pojaśniało. Na swych barkach ikonę do wnętrza świątyni wnieśli strażacy. Obraz przywitał ks. Czarnołęcki, przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci, które na kartonowych serduszkach u stóp Przenajświętszej Panienki złożyły swe modlitwy.

- Czas nawiedzenia jest łaską, jednakże łaska wymaga otwarcia się na jej działanie. Nie wystarczy się modlić przed Ikoną Matki Bożej w trakcie nawiedzenia. Modlitwa potrzebuje ciągłości. Tak jak z wodą, która drąży kamień, więcej potrafi zdziałać kropla, ale co dzień, niż jednorazowe oblanie kamienia wiadrem wody - mówił w homilii biskup.

Bp Osial zachęcał zebranych do owocnego wykorzystania czasu nawiedzenia. - Matka Boże nawiedziła was w sobotę, kiedy nie idziemy do pracy. Będzie z wami także w niedzielę i to w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - to wielkie szczęście i wyróżnienie dla waszej parafii. Wykorzystajcie ten czas i przyjdźcie tu dziś, w nocy czy jutro choć na moment, tak jak św. Nikodem nawet na chwilę, by się wypłakać - mówił duszpasterz.

Pod koniec Mszy św. bp Osial poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej, znajdującą się w bocznej nawie kościoła parafialnego. Parafianie nie zapomnieli o zbliżających się imieninach biskupa, nie zabrakło życzeń, kwiatów i pieśni.

Tuż po błogosławieństwie rozpoczęło się indywidualne czuwanie parafian. Jedną pierwszych osób która czuwała przy ikonie Pani Jasnogórskiej był biskup Wojciech.