Jestem, pamiętam, czuwam...

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 25.04.2017 11:16

Na drodze nawiedzenia diecezji łowickiej obraz Matki Bożej Częstochowskiej dotarł do Woźniakowa pod Kutnem. To w tym miejscu powstała powszechnie znana melodia pieśni śpiewanej podczas Apelu Jasnogórskiego.

Procesja z ikoną jasnogórską wiodła udekorowaną aleją Procesja z ikoną jasnogórską wiodła udekorowaną aleją
Marcin Kowalik /Foto Gość

Ikona jasnogórska kończy swoje pielgrzymowanie po dekanacie Kutno - św. Michała Archanioła. 24 kwietnia dotarła do parafii, od której wezwania wziął nazwę cały dekanat. Kościół położony jest w Woźniakowie, ale wspólnota obejmuje także część miasta Kutno. Posługują tu salezjanie. Obecni już od 1938 r., gdy do pracy duszpasterskiej zaprosił ich błogosławiony męczennik z Dachau - ks. Michał Woźniak, ówczesny dziekan kutnowski.

Uroczystości powitania obrazu przewodniczył bp Wojciech Osial. Na czele procesji, która przyprowadziła ikonę do świątyni, szli księża salezjanie. Wierni podążali za obrazem, trzymając emblematy maryjne, a także kwiaty - nie cięte, a w doniczkach. Złożyli je później na stopniach ołtarza przed ikoną jasnogórską. Na ramionach do świątyni obraz Matki Bożej niosły delegacje ojców, matek, młodzieży i strażaków.

Gdy proboszcz parafii ks. Józef Pietrusik SDB głosił powitanie, wszyscy w kościele za jego przykładem uklęknęli przed obrazem. - Matko Błogosławiona, wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy tak, jak Ty, byli wierni Bogu we wszystkim i solidarni z każdym człowiekiem - modlił się ks. Pietrusik. Matkę Bożą witali również przedstawiciele rodzin, dzieci i młodzieży.

Proboszcz podkreślił też, że to właśnie w Woźniakowie powstała w 1956 r. i po raz pierwszy została wykonana pieśń Apelu Jasnogórskiego. Melodię do słów prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Maryjo, Królowo Polski! Jestem przy Tobie! Pamiętam! Czuwam!" napisał salezjanin  ks. Stanisław Ormiński SDB.

Tak, jak w innych parafiach, podczas nocnego czuwania sprawowana była Pasterka Maryjna w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

We wtorek 25 kwietnia obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzi parafię św. Jadwigi w Kutnie.