Z centrum Polski na cały świat

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 24.05.2017 11:51

Niestrudzenie wędrująca po naszym kraju Matka Boża w swym jasnogórskim wizerunku dotarła do Piątku, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. W tym symbolicznym miejscu na maszcie zawisła biało-błękitna flaga w maryjnych barwach.

Ikonę na swych ramionach niosą przedstawicielki matek piątkowskiej parafii Ikonę na swych ramionach niosą przedstawicielki matek piątkowskiej parafii

Trwa nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. 23 maja ikonę powitali wierni z parafii pw. Świętej Trójcy w Piątku. Na miejsce spotkania z Czarną Madonną udała się liczna procesja. Na czele niesione były chorągwie. W tłumie wyróżniały się dzieci komunijne w białych strojach.

Orszak pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby dotarł do rynku niegdyś prymasowskiego miasta. Tam znajduje się pomnik informujący, że w Piątku znajduje się geometryczny środek Polski. W tym symbolicznym miejscu na maszcie zawisła flaga maryjna w biało-błękitnych barwach.

Do procesji dołączyli strażacy ze sztandarami, orkiestra oraz pozostali mieszkańcy, którzy oczekiwali na przyjazd samochodu z obrazem. Na budynkach umieszczono dekoracje i flagi. O 17.00 przyjechał samochód-kaplica. Gdy z jego wnętrza wyłoniła się ikona orkiestra zagrała fanfarę. Ramy obrazu ucałowali bp Dziuba i ks. Stanisław Poniatowski, proboszcz i dziekan piątkowski. Następnie, gdy ikonę unieśli do góry strażacy, zgromadzeni wokół uklękli.

W procesji do kościoła obraz na swych ramionach jako pierwsi nieśli ojcowie, potem matki, młodzież i na końcu strażacy, którzy umieścili obraz na tronie przy ołtarzu. W drodze dziewczęta sypały płatki kwiatów przed ikoną. Orkiestra grała pieśni maryjne. Stawili się kapłani z całego dekanatu oraz ci, którzy niegdyś pełnili posługę w Piątku. Nad przebiegiem uroczystości czuwał o. Mirosław Kopczewski OFMConv, który przygotowywał duchowo wiernych do nawiedzenia podczas misji.

Od poprzedniej wizyty Pani Jasnogórskiej w parafii minęło już kilkadziesiąt lat. Miała miejsce 13 października 1974 roku. - Dziękujemy dostojna Pani, za Twoje przyjście i Twoją opiekę nad dziećmi, które wciąż na nowo odczuwają potrzebę Twej matczynej miłości - mówił ks. Poniatowski, witając Matkę Bożą w świątyni. Słowa powitania wygłosili również przedstawiciele rodzin, dzieci i młodzieży.

W homilii podczas Mszy św. bp Dziuba nawiązał do symboliki miejsca. - Maryja z ikony jasnogórskiej spogląda dzisiaj na nas tutaj w Piątku, w tym geometrycznym centrum Polski. I właśnie dzisiaj stanęła tam flaga maryjna. Jakby w tych kolorach białym i błękitnym chciała powiedzieć, że Maryja jest Królową i Matką Polski. Jakby w tym symbolu flagi na maszcie Maryja obejmowała całą naszą ojczyznę, a jak ufamy te miliony Polaków, żyjące od pokoleń za granicami i tych, którzy wyjeżdżają za chlebem - mówił ordynariusz.

Po Eucharystii rozpoczęło się modlitewne czuwanie. Jako pierwsza zaczęła młodzież wykonując pieśni uwielbienia Boga i Maryi. O północy sprawowana była Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W Piątku posługiwało wielu zasłużonych księży. Jednym z nich był bp Zygmunt Choromański, dla którego miejscowa parafia była pierwszą placówką duszpasterską po otrzymaniu święceń kapłańskich. 60 lat temu już jako biskup był świadkiem poświęcenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przez papieża Piusa XII. Tej samej ikony, która już po raz drugi przemierza Polskę, nawiedzając każdą parafię.