Tryptyk ku czi patrona

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 11.08.2017 08:08

W kościele św. Wawrzyńca w Kutnie bp Andrzej F. Dziuba odsłonił tablicę upamiętniającą 130. rocznicę konsekracji świątyni. Uroczystość odbyła się w odpust parafialny.

Bp Andrzej F. Dziuba i ks. Jerzy Swędrowski odsłaniają pamiątkową tablicę Bp Andrzej F. Dziuba i ks. Jerzy Swędrowski odsłaniają pamiątkową tablicę
Marcin Kowalik /Foto Gość

10 sierpnia przypadło wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika i patrona kutnowskiej parafii, której świątynia stoi w centrum miasta. Kościół również nosi wezwanie tego męczennika za wiarę z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tegoroczny odpust ku czci patrona miał szczególny charakter. W kruchcie, przy głównym wejściu, odsłonięto tablicę upamiętniającą 130. rocznicę konsekracji kościoła oraz nawiedzenie parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej, które odbyło się wiosną.

Uroczystości przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Hierarcha odsłonił tablicę i poświęcił ją. Kamienną płytę wodą święconą skropili także ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca i dziekan kutnowski, oraz ks. Stanisław Pisarek, dziekan senior i zarazem poprzedni proboszcz tej wspólnoty.

Następnie bp Dziuba przewodniczył Sumie odpustowej z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W homilii nawiązał do historii powstania świątyni. Wspomniał budowniczego kościoła ks. Piotra Zbrowskiego i architekta Konstantego Wojciechowskiego, który zaprojektował kościół. Powstał on w miejscu starego, w latach 1883-1886. W następnym roku konsekracji dokonał sufragan warszawski bp Kazimierz Ruszkowski.

Ordynariusz łowicki nawiązał również do patrona parafii i świątyni. - Św. Wawrzyniec, gromadząc nas dzisiaj w tej świątyni, przypomina nam o darze i radości życia. Przypomina nam o tym, że w życiu człowieka szczególnym znakiem ukochania swojego życia jest umiejętność ukochania biednych i potrzebujących, a więc tych, którzy nie są w stanie materialnie odpłacić za dar im dany - mówił biskup.

Bp Dziuba wspomniał również o błogosławionych męczennikach - ks. Michale Woźniaku i ks. Michale Oziębłowskim. Pierwszy z kapłanów był proboszczem parafii św. Wawrzyńca, drugi - wikariuszem. Swoją posługę rozpoczęli przed II wojną światową. Podczas okupacji Niemcy wywieźli obu kapłanów do obozu w Dachau. Tam zostali zamęczeni.

Suma miała szczególną oprawę muzyczną. Swoim śpiewem uświetnili ją uczestnicy Międzynarodowych Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych, które po raz 9. odbyły się w Kutnie pod kierunkiem Anny Jeremus-Lewandowskiej, prof. dr hab. Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Po Mszy św. odbył się koncert w ramach VIII Letniego Festiwalu Muzycznego z udziałem warsztatowiczów i uznanych pianistów. Młodzi artyści wykonywali utwory z repertuaru muzyki sakralnej. Wystąpiła również maestra Jeremus-Lewandowska. Zaśpiewała pieśni wchodzące w skład tryptyku "Oto są skarby Kościoła", skomponowanego ku czci św. Wawrzyńca przez białostockiego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego. Kompozytor towarzyszył solistce na organach w prawykonaniu tych utworów.

W Mszy św., oprócz mieszkańców Kutna, uczestniczyli prezydent miasta Zbigniew Burzyński wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Wdowiakiem. Modlił się również poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak. Stawiły się także poczty sztandarowe. Nie zabrakło również kapłanów z dekanatu.