Strzykawką i klejem

xbk, mk

publikacja 13.09.2017 15:51

Trwa remont kościoła i kolegium pojezuickiego w Rawie Mazowieckiej. Realizacja całego projektu będzie kosztowała około 22 mln zł, z czego prawie 15 mln pochodzi z funduszy unijnych. To rekordowa inwestycja w skali kraju jeżeli chodzi o obiekty sakralne.

Ratowanie stropu kościoła wymagało wstrzykiwania specjalnego kleju Ratowanie stropu kościoła wymagało wstrzykiwania specjalnego kleju
Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

Pierwsze prace konserwatorskie, ze względu na zły stan dachu, zostały podjęte już w czerwcu ubiegłego roku, czyli zanim parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej (do której należą świątynia i zespół poklasztorny) uzyskała dofinansowanie.

W trakcie prac w kościele czasowo nie były odprawiane nabożeństwa. Kapłani i wierni korzystali z kaplicy cmentarnej. Do sprawowania Mszy św. w świątyni powrócono w pierwszą niedzielę września.

Stojące rusztowania przysłaniają efekt pracy konserwatorów. Musieli usunąć 5, a miejscami nawet 6 warstw farb, którymi była pomalowana powstała w początku XVII w. świątynia. Trzeba było po kolei zeszlifować poprzednie, aby dotrzeć do pierwotnego tynku i dopiero wtedy nanosić nową wyprawę. Te prace potrwają jeszcze około dwóch miesięcy.

W prezbiterium prace są bardziej skomplikowane, znajdują się tam bowiem polichromie i to jedna pod drugą. Konserwatorzy najpierw nasączali specjalnym płynem malowidła, a potem centymetr po centymetrze zdejmowali je, aby odsłonić ukrytą pod nimi poprzednią polichromię. Potem okazało się, że pod spodem jest jeszcze starsza i ciekawsza warstwa, stąd na nowo trzeba było po raz drugi zdejmować ledwo co odkryte malowidła. W tym przypadku prace potrwają jeszcze rok. Zaś prace poza prezbiterium winny zakończyć się pod koniec grudnia bieżącego roku.

Wiele trudu i czasu kosztowała naprawa bardzo licznych spękań na sklepieniu kościoła. Warstwa tynkarska prawie w całości odspoiła się od cegieł i trzeba było poprzez wstrzykiwanie specjalnego kleju na nowo ją połączyć. Sufit był bardzo zniszczony i popękany. Prace trwały przez całe wakacje i teraz są już na ukończeniu.

Tynkowana jest elewacja nawy głównej i będzie wkrótce wymieniany dach na nawach kościoła i zakrystii. Ponadto nabrały tempa prace wewnątrz kolegium. W odnowionych wnętrzach całego kompleksu powstanie nowoczesne muzeum oraz Centrum Spotkań i Dialogu.

W związku z remontem jeden z parafian wpadł na pomysł zostania wolontariuszem remontu. Idea polega na tym, że do pomocy w remoncie (parafia musi zgromadzić wkład własny) zachęcani są członkowie rodzin i znajomi również spoza Rawy Mazowieckiej. Każda, nawet niewielka, kwota będzie ogromnym wsparciem.

W kościele można pobrać koperty na takie ofiary, albo podawać znajomym numer konta parafii przeznaczonego na remont. Szczegóły na: parafia.rawa-maz.pl/wesprzyj-renowacje.

Inną formą pomocy będzie np. umieszczenie tej informacji na swoim profilu facebookowym oraz przesłanie jej do znajomych.