Relikwie na kołach

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 16.10.2017 06:45

Na rynku w Skierniewicach ustawiono Mobilne Muzeum św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej - "Iskra Miłosierdzia". Uroczyste otwarcie oficjalnie rozpoczęło X Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Otarcie wystawy oficjalnie zainaugurowało X Tydzień Kultury Chrześcijańskiej Otarcie wystawy oficjalnie zainaugurowało X Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

Muzeum jest usytuowane w 18-metrowym pojeździe o wysokości 4 m i wadze 18 t. Na 62 mkw. powierzchni wystawienniczej można oglądać osobiste pamiątki po Ojcu Świętym wraz ze zdjęciami i filmami o jego życiu, a także o św. Faustynie Kowalskiej. Do elementów ekspozycji należą m.in.: brewiarz, którego Jan Paweł II używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo.

Papieskie pamiątki zostały przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Muzeum na kółkach będzie dostępne dla zwiedzających do 22 października w godz. 10-19.

Uroczyste otwarcie ekspozycji dla skierniewiczan odbyło się po Mszy św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dokonali go ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz tej parafii, oraz ks. Jan Sikorski, zasłużony dla Polski i Kościoła kapłan archidiecezji warszawskiej, niegdyś wikariusz parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Zebranym przed wystawą towarzyszył poczet sztandarowy Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Skierniewicach.

W ten sposób oficjalnie rozpoczęto X Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. List na tę okazję od ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby odczytał ks. Gołąb.

W ramach tej inicjatywy 8 października skauci Europy przeprowadzili grę terenową o Janie Pawle II. Odbyła się również premiera filmu "Dwie korony" o życiu św. Maksymiliana Marii Kolbego z udziałem reżysera Michała Konrada.

Tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej potrwa do 22 października. W jego ramach odbędą się jeszcze V Diecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej i warsztaty "Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia". W najbliższy czwartek 19 października biblista ks. Mariusz Szmajdziński poprowadzi wykład "Geografia wiary wg św. Łukasza". Spotkanie rozpocznie się o 19.00 w siedzibie skierniewickiego oddziału Civitas Christina przy ul. Reymonta 9.