Oratorium wdzięczności

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 17.12.2017 11:53

W Nowym Mieście nad Pilicą odbyły się obchody zakończenia Roku Dziękczynienia za bł. o. Honorata Koźmińskiego. W uroczystościach wzięli udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicepremier Piotr Gliński.

Eucharystia sprawowana była przy relikiwach bł. o. Honorata Koźminskiego, które przez miniony rok peregrynowały po Polsce Eucharystia sprawowana była przy relikiwach bł. o. Honorata Koźminskiego, które przez miniony rok peregrynowały po Polsce
Marcin Kowalik /Foto Gość

Msza św. w sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego oraz premiera oratorium "Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem" to dwa główne wydarzenia zakończenia Roku Dziękczynienia za bł. o. Honorata Koźmińskiego, które odbyły się 16 grudnia w 101. rocznicę śmierci błogosławionego.

Osnową wydarzeń Roku Dziękczynienia była peregrynacja relikwii bł. Honorata. Duży relikwiarz w kształcie trumienki wiele razy wyruszał w podróż z nowomiejskiego sanktuarium do różnych miejsc w Polsce, nie tylko do placówek kapucyńskich.

Ojciec Honorat Koźmiński urodził się 16 października 1829 r. w Białej Podlaskiej. Do kapucynów wstąpił w 1848 r. w Lubartowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1852 roku. Po powstaniu styczniowym, gdy w zaborze rosyjskim zakazano działalności zakonów, o. Honorat założył wiele zgromadzeń ukrytych, żeńskich i męskich, opartych na regule trzeciego zakonu św. Franciszka, które obok służby Bogu wspierały idee patriotyczne oraz dążenia niepodległościowe.

Ostatnie lata swojego życia spędził w klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Tu mieści się teraz sanktuarium jego imienia. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1988 roku. Z chwilą utworzenia diecezji łowickiej został jej patronem (wspólnie ze św. Wiktorią).

Eucharystii, kończącej obchody roku dziękczynienia, przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki. - Honorat do końca przyjął prawdę pielgrzymowania na ziemi, pragnąc świętości - tego upodobnienia się do Jezusa na Górze Przemienienia. Szedł w realiach ówczesnego życia, szedł, kiedy nasza ojczyzna była w niewoli. I zwłaszcza dzisiaj, kiedy świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości uświadamiamy sobie, jak ten nasz błogosławiony wpisał się w jej dzieje - mówił w homilii bp Dziuba.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Piotr Gliński, wicepremier, a zarazem minister kultury i dziedzictwa narodowego, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, a także siostry ze zgromadzeń honorackich ze swoimi przełożonymi.

Po Eucharystii o. Andrzeja Kiejza OFM Cap, minister Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, uhonorował osoby, które w sposób szczególny uczestniczą w dziele promowania postaci bł. Honorata Koźmińskiego. Dyplomy uznania i pamiątkowe medale wybite z okazji beatyfikacji o. Honorata wręczył marszałkowi Karczewskiemu, wicepremierowi Glińskiemu, bp. Dziubie, a także burmistrzowi Nowego Miasta nad Pilicą Mariuszowi Dziubie oraz Michałowi Cieślakowi, przewodnikowi X pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

X pawilon warszawskiej twierdzy to miejsce szczególne w życiu o. Honorata. Tu mieściło się więzienie dla polskich działaczy narodowościowych. Młody Honorat, a właściwie Wacław Koźmiński (imię Honorat przyjął po wstąpieniu do zakonu) trafił tutaj, gdy miał 17 lat. Przez władze carskie został posądzony o udział w konspiracji antyrosyjskiej. W więziennej celi odzyskał wiarę, którą stracił podczas nauki w gimnazjum.

M. Cieślak, był też w gronie osób, które dawały świadectwo o bł. Honoracie. Ponadto w godzinie świadectw wzięły udział osoby z Lubartowa i Białej Podlaskiej - miejsc związanych z błogosławionym.

W zakończenie obchodów Roku Dziękczynienia za bł. o Honorata Koźmińskiego wpisała się premiera oratorium "Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem", do którego muzykę skomponował Paweł Bębenek. Libretto na podstawie pism błogosławionego napisała s. Cecylia Anna Duda ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Muzycy wystąpili w kościele parafii pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej.

Jak przystało na Nieszpory, oratorium miało charakter liturgiczny. Rozpoczęło się od procesyjnego wniesienia ikony Matki Bożej, a zakończyło błogosławieństwem tymże wizerunkiem Maryi. Dopiero po tym wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Wystąpiła orkiestra pod dyrekcją P. Bębenka, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, który przygotował Jan Krutul, oraz soliści Maria Krzosek, Magdalena Frączek, Kamil Wróblewski i Krzysztof Chalimoniuk.