Kolędy znad Mrożyczki

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

dodane 07.01.2018 08:27

Głowieński Orszak Trzech Króli odbył się po raz szósty. Wędrówce do Świętej Rodziny starał się przeszkodzić Herod w otoczeniu diabłów. Bezskutecznie.

Z odwiedzin i złożonych darów ucieszyła się Święta Rodzina Z odwiedzin i złożonych darów ucieszyła się Święta Rodzina
Marcin Kowalik /Foto Gość

Kolejny głowieński orszak w uroczystość Objawienia Pańskiego wyruszył tradycyjnie ok. 13.00 po Mszy św. w kościele św. Jakuba. Zgromadzonym przed kościołem szczęśliwej drogi życzył proboszcz ks. Stanisław Banach.

Zgodnie ze zwyczajem trzej królowie jechali bryczką. Podążali za gwiazdą, która prowadziła ich oraz idący za nimi tłum do Świętej Rodziny. Do wytrwałej drogi zachęcały uczestników spotkane po drodze anioły. Zagrały też na skrzypcach.

Śpiewane przez maszerujących kolędy nie spodobały się Herodowi. Razem z diabłami oferował ziemskie rozrywki, kusząc do przerwania orszaku. Tak się jednak nie stało. Korowód ruszył dalej i dotarł do celu.

Nad zalewem Mrożyczka uczestnicy spotkali Świętą Rodzinę. Królowie złożyli Dzieciątku dary - złoto, kadzidło i mirrę. Na okolicę niósł się śpiew kolęd. Dzieci, które założyły stroje jasełkowe, otrzymały cukierki.

Głównymi organizatorami orszaku w Głownie są Beata i Wojciech Balejowie. Jak co roku, pomogli im znajomi i przyjaciele, w tym niezawodni harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Aktorzy, którzy wystąpili w orszaku:
Królowie - Mirosław Dudka, Dominik Napora, Jakub Cisak
Święta Rodzina - Dagmara i Robert Borkowscy z Leonkiem
Herod - Hubert Kałuża
Dworzanin - Maciej Miesiak
Diabły - Marysia Baleja i Julek Tracz
Aniołki - Marta Baleja i Helenka Tracz
Anioły grające na skrzypcach - Julka Bukowska, Martyna Wojtczak i Marysia Krysicka
Anioły śpiewające przy stajence - Marcelina Baleja, Marysia Krysicka i Zosia Pietrzak
Narrator - Jan Balcerski
 
Organizatorzy dziękują Burmistrzowi Miasta Głowna Grzegorzowi Janeczkowi za objęcie patronatem i zakup lokalizacji, śpiewników i koron. Monice i Jerzemu Wojtczakom za dekoracje, kwiaciarni przy ul. Łowickiej 34 za przygotowanie sceny z aniołami, Agnieszce i Michałowi Traczom, pani Wrońskiej i Markowi Kubiakowi za pomoc techniczną, właścicielom kamienicy na pl. Wolności 21a za udostępnienie balkonu dla Heroda. Stowarzyszeniu Oświatowemu emk-a, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Głownie oraz firmie Petri Mega Party za udostępnienie strojów. 

KONKURS. Szedłeś w Orszaku Trzech Króli? Rozpoznaj się na zdjęciu i wygraj nagrodę.

Szczegóły w niedzielę o 17.00.