Harmonia znów zagrała

Maria Grabowska

publikacja 14.01.2018 20:07

Dwa dni prób wystarczyły, by w niedzielę zachwycić widzów i słuchaczy na koncercie w kinoteatrze "Polonez" w Skierniewicach.

Tegoroczne warsztaty to jedno z wydarzeń jubileuszu 35-lecia inicjatywy muzycznej Zespół Czwarty Tegoroczne warsztaty to jedno z wydarzeń jubileuszu 35-lecia inicjatywy muzycznej Zespół Czwarty
Maria Grabowska /Foto Gość

Panu Bogu na chwałę śpiewały 40-osobowy chór i dzieci z Chrześcijańskiej Akademii Śpiewu prowadzonej przez Fundację "Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego". Towarzyszyli im muzycy ze Stowarzyszenia "Gospel" z Wrocławia i soliści - Monika Wydrzyńska z zespołu TGD i aktor Teatru Muzycznego w Łodzi Michał Mielczarek.

Na program trwającego półtorej godziny koncertu złożyło się kilkanaście utworów - kolędy, pastorałki, pieśni uwielbienia i towarzyszący warsztatom od początku hymn "Śpiewajcie Panu, sławcie Go".

Chórzyści przygotowywali je od piątku, przez całą sobotę oraz w niedzielę do południa. Próby chóru  trwały do ostatniej chwili. Z solistami po raz pierwszy zaśpiewano pół godziny przed koncertem. Zabrakło nawet czasu, by przećwiczyć wszystkie utwory. Niektóre z nich wykonano na koncercie po raz pierwszy.

- To były prawdziwe prapremiery - mówi M. Wydrzyńska. - Co nie jest właściwie niczym wyjątkowym na takich warsztatach. Tu nie chodzi o to, by było sto prób i ten jeden jedyny występ, tylko o wspólnotę. Najważniejszy był chór, a my się tylko dołączyliśmy. Jestem zachwycona całą inicjatywą. Nie miałam pojęcia, że w Skierniewicach takie warsztaty są od 12 lat organizowane, dlatego była to dla mnie ogromna przyjemność - dodaje.

- Do samego końca nie znaliśmy formy tych utworów i "szukaliśmy się" trochę w trakcie koncertu - dodaje M. Mielczarek. - Ale myślę, że to jest też specyfika kolęd, które śpiewamy w domu, nie ćwicząc ich przecież wcześniej. Ta spontaniczność wpisała się w formułę śpiewania kolęd i w samą ideę kolędowania.

- Dla wszystkich nas jest to coś pierwszego, tak, jak pierwszy zachwyt nad czymś pięknym czy pierwsza radość z otrzymanego daru - uzupełnia prowadzący koncert Paweł Wojciechowski.

Mimo spontaniczności i improwizacji koncert zachwycił zebraną w "Polonezie" publiczność.

Tegoroczne warsztaty to jedno z wydarzeń jubileuszu 35-lecia inicjatywy muzycznej Zespół Czwarty, działającej przy parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2005 roku. - Śpiewamy Panu Bogu, ale też dla ludzi, żeby chcieli potem śpiewać razem z nami - mówi Aneta Wojciechowska.

Obecny podczas koncertu bp Wojciech Osial nawiązał do słynnej sentencji Goethego o tym, że tam, gdzie jest muzyka, tam są ludzie o dobrych sercach. Biskup złożył także życzenia obchodzącemu jubileusz Zespołowi Czwartemu.- Dzieło ewangelizacji poprzez śpiew niech trwa, niech nas przemienia, abyśmy naszym życiem śpiewali pieśń nową - powiedział.

Patronem honorowym koncertu był biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.