Lekcja powołania

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

dodane 02.02.2018 17:45

W Łowiczu odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Uroczystości przewodniczył bp Wojciech Osial, sufragan łowicki.

Osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia Osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia
Marcin Kowalik /Foto Gość

Do stolicy diecezji łowickiej przyjechali ojcowie i bracia zakonni oraz siostry zakonne, również bezhabitowe, z różnych zgromadzeń - wszyscy mają swe domy na terenie diecezji. Modlił się pustelnik ks. Leszek Niewiadomski, modliły się też wdowy konsekrowane.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił ojciec święty Jan Paweł II w 1997 roku. Przypada w święto Ofiarowania Pańskiego, w tradycji zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Diecezjalna uroczystość rozpoczęła się przy pomniku polskiego papieża w pobliżu katedry. Po poświęceniu świec zgromadzeni pod pomnikiem procesyjnie przeszli do świątyni, gdzie sprawowana była Msza św.

- Dzisiejsze święto jest dla nas lekcją, przypomnieniem, że mamy całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, bo wybraliśmy drogę powołania. To nie może być slogan, hasło, puste słowo bez pokrycia. Prostym sprawdzianem jest zadanie sobie pytania: "Czy ludzie widzą we mnie kogoś, kto całkowicie ofiarował się Panu Bogu?" - mówił w homilii bp Osial.

Podczas Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Tagi: