Historyczna sesja

mk, ums

publikacja 06.02.2018 19:05

Wspólne obrady trzech rad - powiatu, gminy i miasta - zaowocowały podpisaniem partnerskiej umowy. W Sochaczewie powstanie nowy most na Bzurze.

Podpisanie porozumienia odbyło się w kramnicach miejskich Podpisanie porozumienia odbyło się w kramnicach miejskich
Archiwum UM w Sochaczewie

Z inicjatywą budowy wyszli sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki a zarazem poseł na Sejm, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, starosta sochaczewski Jolanta Gonta oraz wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński.

Do historycznej wspólnej sesji trzech samorządów doszło 5 lutego w kramnicach miejskich w Sochaczewie. Wzięli w niej udział także komendanci powiatowi policji i straży, dyrektorzy szpitala powiatowego i Powiatowego Zarządu Dróg oraz eksperci.

W czasie obrad przytoczono ekspertyzy zlecone przez miasto dotyczące natężenia ruchu na istniejącej przeprawie przez Bzurę oraz optymalnej lokalizacji nowej. Inwestycja ma służyć mieszkańcom regionu. Most ma zostać zbudowany na wysokości kładki dla pieszych, a dokładnie w ciągu ulicy Płockiej. Przeprawa połączy ul. Gawłowską z ul. Staszica. Ponieważ obiema ulicami zarządza powiat, to starostwo wzięło na siebie główny ciężar finansowania budowy. Poza tym jako jedyny z tych trzech samorządów ma możliwość pozyskać rządową dotację. Wstępne szacunki wskazują, że budowa przeprawy pochłonie ok. 20 mln zł. Połowę tej kwoty pokryje powiat, resztę w równych częściach miasto i gmina.

Zawarta umowa nie oznacza, że budowa ruszy w najbliższym czasie. Ze względów proceduralnych ogłoszenie przetargu na wykonawstwo może nastąpić dopiero za kilka lat. Tak duża inwestycja wymaga opracowania koncepcji, uzyskania szczegółowych uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Ponadto sprawy gruntów - ustalenia do nich praw, wykupu i badań - też potrwają długo. Do tego dochodzi opracowanie projektów technicznych i planu organizacji ruchu. Tylko na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach powiat może czekać od roku do dwóch lat.