Nawrócenie wymaga odwagi

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 16.02.2018 11:24

W bazylice katedralnej w Łowiczu kapłani z diecezji przeżywali dzień pokutny.

W katedrze łowickiej odbył się dzień pokutny kapłanów, który poprowadził ks. Paweł Kozakowski. Przez dłuższą chwilę księża wraz z biskupem adorowali Najświętszy Sakrament W katedrze łowickiej odbył się dzień pokutny kapłanów, który poprowadził ks. Paweł Kozakowski. Przez dłuższą chwilę księża wraz z biskupem adorowali Najświętszy Sakrament
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Skupienie, a także adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Paweł Kozakowski, kapelan sióstr niepokalanek z Szymanowa. Nabożeństwo, w którym uczestniczył bp Andrzej F. Dziuba, rozpoczęto modlitwą do Ducha Świętego.

– Przyjrzyjmy się historii naszych odejść i powrotów do Boga. Często opłakujemy swoją zranioną dumę, upadek obrazu siebie, który chcieliśmy wykreować na własny użytek i dla innych. To nie jest płacz nad podeptaną miłością Boga – mówił do kapłanów ks. Kozakowski. – Boli nas własne upokorzenie. Gdzie tu nawrócenie od siebie, własnych dróg do Boga? Wciąż "ja" zostaje w centrum mojego zainteresowania. Dramatyzm naszego postępowania polega na tym, że oddalając się dobrowolnie od Boga, skazujemy się na śmierć. Jedynym ratunkiem jest być blisko Tego, który jest Źródłem życia.

Kaznodzieja apelował o otwartość kapłanów na Ducha Świętego. – Przekazujemy Go innym, choć sami Go w sobie nie mamy. Ogień działa na tego, kto go dotyka, a nie na tego, kto o nim mówi. Wziąć w siebie ogień to jest decyzja o nawróceniu. I to wymaga odwagi, gotowości na ból – mówił ks. Kozakowski.

Przywołując wołanie św. Jana Chrzciciela: "Nawracajcie się!", tłumaczył, że w wezwaniu tym chodzi o pewien proces, o wewnętrzną drogę ku zmianie myślenia, a nie o jakieś jednostkowe wydarzenie, przejściowy wyrzut sumienia, poczucie winy, które w efekcie bardziej skupia na sobie samym niż na Bogu.

Po konferencji kapłani przez dłuższy czas adorowali Najświętszy Sakrament.

Przed błogosławieństwem słowo do zebranych skierował także biskup, który przywołał dobrze znane zdanie: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus". – Ta posługa wyzwalania będzie nam szczególnie towarzyszyć w przygotowaniach do Świąt Paschalnych. To wyzwalanie musimy najpierw rozpocząć od siebie.  Modlitwa, post, jałmużna - te trzy wielkie dary w przypadku nas, kapłanów, powinny stać się darami nie tylko ofiarowanymi w izdebce wobec Boga, ale także świadectwem – podkreślił ordynariusz.


Więcej o kapłańskim dniu pokutnym w papierowym wydaniu „Gościa Łowickiego” nr 8 na 25 lutego.