Nasz partner z tradycjami

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 26.02.2018 19:48

Od drugiej edycji partnerem Diecezjalnego Dnia Kobiet jest miasto Rawa Mazowiecka, które sponsoruje zakup kolejnych encyklik Jana Pawła II dla wszystkich uczestniczek wydarzenia. Także w tym roku każda z pań otrzyma papieski dokument.

Po raz czwarty Rawa Mazowiecka wspiera DDK Po raz czwarty Rawa Mazowiecka wspiera DDK
Archiwum UM Rawa Maz.

W samym centrum Polski znajduje się miasto wyjątkowe, miasto o bogatej historii - jedno z najstarszych na Mazowszu – Rawa Mazowiecka.

Odwiedzając miasto warto zobaczyć barokowe kościoły, przepiękny park w stylu angielskim, zamek, w którym podobno straszy... W Rawie sporo jest urokliwych miejsc i ciekawych zabytków. Większość z nich znajduje się w samym centrum, dosłownie kilka minut spacerem od stacji autobusowej i głównych szlaków komunikacyjnych biegnących przez miasto.

Wszystkich odwiedzających Rawę Mazowiecką już przy samym wjeździe do miasta wita dostojna sylwetka baszty zamkowej – pozostałości po XIV-wiecznym Zamku Książąt Mazowieckich. Właśnie tu za sprawą króla Zygmunta Augusta od 1569 roku na zamku był składany i przechowywany podatek kwarciany (ustanowiony w 1563 r.), odbierany ze starostw i królewszczyzn a przeznaczony na wojsko koronne Rzeczypospolitej. Z Zamkiem Książąt Mazowieckich wiąże się ciekawa legenda przekazywana od pokoleń o księżniczce Ludmile, która za rzekomą zdradę została z rozkazu męża zamurowana w zamku. Podobno jej duch błąka się do dnia dzisiejszego po ruinach. Motyw ten wykorzystał sam William Szekspir w jednym ze swych pomnikowych dzieł „Zimowej opowieści”.

W samej baszcie prezentowane są ekspozycje traktujące o historii Mazowsza, Rawy i jej mieszkańców oraz znaleziska archeologiczne.

Ratusz miejski zbudowany został w latach 1822–1824 według  projektu Bonifacego Witkowskiego. Jest to budynek dwukondygnacyjny ustawiony frontem do rynku z niewielkim skrzydłem od ulicy Kopernika. W fasadzie znajduje się obszerna wnęka wsparta na dwóch filarach. Nad budynkiem dominuje drewniana wieża zegarowa.

Nad rzeką Rawką, w centrum miasta, na tyłach zabudowań pojezuickich, usytuowany jest zabytkowy, XIX-wieczny park miejski. Za czasów Księstwa Warszawskiego uznawany był za jedno z piękniejszych założeń w stylu angielskim. Głównym walorem parku jest przepływająca rzeka Rawka. Drewniany most przerzucony przez rzekę jest punktem widokowym na obie części ogrodu. Obecnie prowadzone są prace nad rewaloryzacją zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej.

Największym kościołem w Rawie Mazowieckiej jest ufundowany przez biskupa Pawła Wołuckiego i jego braci w 1613 r. kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Jednym z najciekawszych zabytków w tej późnobarokowej świątyni jest gotycka chrzcielnica z końca XIV w. Godne uwagi są także naczynia liturgiczne z XVII-XIX w., ornaty sprzed 300 lat oraz pas słucki z XVIII w. Przy kościele znajduje się dawne kolegium jezuickie. Sławnym wychowankiem rawskich jezuitów był Jan Chryzostom Pasek.

Zabytkową, ciekawą budowlą jest późnobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzący z 1790 r. Wśród wielu zabytków na szczególną uwagę zasługują: ołtarz główny – Matki Boskiej Pocieszenia z charakterystycznymi złotymi sukniami oraz koronami, pieta, konfesjonały w stylu włoskiego baroku oraz obraz św. Moniki. Przylegający do kościoła klasztor (obecnie oo. pasjonistów) pochodzi z około 1820 r. W kościele oo. Pasjonistów od lat kultywowany jest zwyczaj układania dywanu z płatków kwiatowych w oktawę Bożego Ciała.

W 1374 roku rawski mieszczanin Mikołaj Paczotka ufundował kościół i szpital pod wezwaniem świętego Ducha. Kościół, początkowo jako niewielka kaplica przyszpitalna, w XVI w. wzmiankowany jest już jako kościół szpitalny. W 1823 r. oddany gminie ewangelickiej.

W mieście znajduje się ponad 50-hektarowy, otoczony lasem zalew „Tatar” wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej, który doskonale nadaje się na letni wypoczynek. Wokół zalewu ciągnie się kilkukilometrowy trakt pieszo-rowerowy. Dla preferujących bardziej aktywny wypoczynek, na terenie OSiR-u znajdują się korty tenisowe, hala

Na relaks i odpoczynek dla całych rodzin zaprasza AQUARIUM Centrum Fit Rawa – nowoczesny obiekt rekreacyjno-sportowy, znajdujący się tuż przy zalewie Tatar.

W sezonie letnim Miejski Dom Kultury jest organizatorem Lata z Kulturą, cyklu koncertów i imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym, która odbywa się na scenie nad zalewem Tatar w Rawie Mazowieckiej lub w Miejskim Domu Kultury.

W ostatni weekend maja odbywają się Dni Rawy. Koncerty, konkursy, imprezy rekreacyjno-sportowe, których miejscem jest teren Zamku Książąt Mazowieckich są odpowiedzią na propozycje składane przez mieszkańców. Od 2001 odbywa się także rawski rajd rowerowy.