Podziękowania od prezydenta

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 02.03.2018 00:29

W Sochaczewie odbyły się X Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi. Na gmachu muzeum odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom sochaczewskiego Obwodu AK "Skowronek".

Na gmachu muzeum odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej Na gmachu muzeum odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej
Marcin Kowalik /Foto Gość

Cykliczne spotkania o żołnierzach polskiej konspiracji niepodległościowej Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą rozpoczęło w 2009 roku, a więc zanim ustanowiono 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dyrektor muzeum Paweł Rozdżestwieński powitał uczestników spotkania i odczytał list, jaki skierował do przybyłych prezydent Andrzej Duda. Znalazły się w nim również podziękowania dla organizatorów, czyli muzeum oraz Stowarzyszenia "Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp".

Pomysłodawcą spotkań jest Jakub Wojewoda, kustosz muzeum. Poprowadził wykład o nowo odkrytych postaciach żołnierzy niezłomnych, którzy zaczynali swój szlak bojowy, walcząc w bitwie nad Bzurą w 1939 roku, a później uczestniczyli w konspiracji niepodległościowej - ppłk. Józefa Parczyńskiego ps. "Świt" i płk. Apoloniusza Zawilskiego. Wykład jest efektem prac badawczych w ramach projektu "Wyklęci znad Bzury".

Badacze skupiają się na zasłużonych postaciach walczących w czasie kampanii wrześniowej pod Sochaczewem. Jednym z nich jest Łukasz Ciepliński, który zasłynął tym, że pod Witkowicami, w miejscu przeprawy przez Bzurę, z działka przeciwpancernego zniszczył 6 niemieckich czołgów (według niektórych źródeł nawet 8). Znajduje się tam obelisk upamiętniający ten bohaterski czyn.

Wśród gości tegorocznego spotkania byli Maria Bugaj, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej na ziemi sochaczewskiej, oraz członkowie rodzin komendantów sochaczewskiego Obwodu AK "Skowronek" - mjr. Władysława Starzyka ps. "Korwin" i kpt. Wilhelma Kosińskiego ps. "Mścisław". Postacie obu komendantów znajdują się na tablicy pamiątkowej odsłoniętej pod koniec tegorocznego spotkania. Poświęcona jest ona wszystkim żołnierzom sochaczewskiego obwodu AK. W uroczystości wzięli udział żołnierze 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, której dywizjony stacjonują pod Sochaczewem. Była również młodzież, w tym z klas mundurowych. Modlitwę za tych, którzy walczyli w obronie niepodległości Polski z niemieckim najeźdźcą, a później z komunistycznym terrorem, poprowadził ks. Łukasz Warzyński, wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.