Składamy na ołtarzu każde wasze dobro

baja

publikacja 03.03.2018 17:53

- Wszystkie jesteście wezwane, aby być mistrzyniami życia - przykładem, świadectwem, roztropnością, umiejętnością, aby inni dostrzegli w was wzory do naśladowania, aby pomóc w zejściu ze złej drogi, zrozumieniu błędu... - mówił w homilii bp Andrzej F. Dziuba.

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba
Marcin Kowalik /Foto Gość

Kulminacją Diecezjalnego Dnia Kobiet jest zawsze Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego w kościele św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach.

- Czcigodne niewiasty, mistrzynie życia! - zwrócił się do kobiet hasłem V DDK pasterz diecezji. Nawiązał do psalmu, śpiewanego wcześniej podczas Eucharystii. – Psalmista próbuje określić swojego Pana bogactwem nazw. Mówi, że jest Mocą, Opoką, Skałą, Obroną... Tak określonego Boga stawia wobec dramatycznego niebezpieczeństwa, jakie mu zagraża. Losu, który zgotowali mu ludzie. W tej sytuacji słowa: "Miłuję Cię, Panie" doprowadzają go do właściwego zrozumienia tego, co powiedział. Kończy swoją wypowiedź: „Gdyż mnie miłuje”. Miłość Boga jest pierwsza, a nasza miłość jest tylko odpowiedzią na miłość Boga - tłumaczył biskup. - Wobec nagromadzonego zła staje pytanie o miłość. W pierwszym czytaniu - o miłość Boga i synów. Matka machabejska jawi nam się jako mistrzyni życia. Mówiła do swojego syna: "Ten Stwórca odda wam tchnienie i życie".

O Mistrzyni Życia mówiła także Ewangelia Janowa. - Matka z pierwszego czytania nie miała imienia, ale w Ewangelii Maryja też nie ma imienia - mówił bp Andrzej Franciszek. – Maryja i Jan mają szczególną więź z Jezusem. Tutaj, na Kalwarii, rodzi się między nimi jeszcze jedna więź, ziemska. I choć Maryja nie mówi nic, oboje się uczą jeszcze doskonalszego przeżycia swojego ziemskiego pielgrzymowania, nie tracąc więzi z Synem Bożym, ale zdobywając dodatkową więź między sobą. Maryja wiedziała, że Jej bycie mistrzynią życia spełnia się właśnie tutaj, pod krzyżem Syna.

Pasterz dodał, że i dziś szukamy mistrzyń życia. – Wszystkie jesteście wezwane, aby być takimi mistrzyniami - przykładem, świadectwem, roztropnością, umiejętnością, aby inni dostrzegli w was wzory do naśladowania, aby pomóc w zejściu ze złej drogi, zrozumieniu błędu... Wielkie bogactwo bycia mistrzynią życia!

Przypomniał o bohaterkach polskiej historii, które także były mistrzyniami życia. Przeciwstawił je dzisiejszym "mistrzyniom anty-życia".

- Bądźcie jako mistrzynie życia... drogą, prawdą i życiem! Pomagajcie w zmaganiach woli, uwrażliwiajcie serca, bo wtedy owo zadanie bycia mistrzynią życia stanie się naszym wspólnym, odpowiedzialnym i bardzo ważnym zadaniem - zaapelował biskup na koniec. - Składamy na ołtarzu wasze każde dobro, każdą troskę, każdy pocałunek na czole drugiego człowieka, każdą łzę szczęścia i smutku, dziękując za V Diecezjalny Dzień Kobiet. Dobrze, że jesteście. Bądźcie mistrzyniami życia!

Na zakończenie Mszy św. uczestniczki, zgodnie z tradycją DDK, odmówiły Litanię Chwały.

Nowością 5., jubileuszowej edycji DDK było wręczenie po Eucharystii statuetek Anioła Dobroci tym, którzy towarzyszą "Gościowi Łowickiemu" i wspierają organizację święta. Nagrody wręczył bp Dziuba, a zastępy anielskie Dnia Kobiet zasilili: miasto Skierniewice reprezentowane przez Prezydenta Miasta Krzysztofa Jażdżyka, firma EL-IN z prezesem Janem Wachem, Edyta Sukiennik, właścicielka Aptek św. Stanisława, Aneta Grzegorzewska, właścicielka sklepu internetowego "Taki święty", Ewa Zakrzewska z TPU (Twój Punkt Ubezpieczeń) oraz Sylwia Maliszewska z parafii w Międzyborowie. Od tej pory statuetki wręczane będą każdego roku.