Milowy krok

Maria Grabowska

publikacja 07.04.2018 09:45

W Skierniewicach rusza kompleksowy program wsparcia osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów. Na jego realizację miasto oraz stowarzyszenia "Ja-Ty-My" i "Sprawni Inaczej" otrzymały 4,5 mln zł.

O dofinansowaniu poinformowano 6 kwietnia na konferencji prasowej. Z mikrofonem prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk O dofinansowaniu poinformowano 6 kwietnia na konferencji prasowej. Z mikrofonem prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk
Maria Grabowska /Foto Gość

Projekt pod nazwą Centrum Usług Społecznych obejmuje m.in. powstanie Domu Dziennego Pobytu dla Dorosłych Osób Niepełnosprawnych, z którego będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne, dotychczas pozbawione możliwości rehabilitacji, które praktycznie cały czas spędzały w domach. Podopieczni Domu Dziennego Pobytu będą mieli zapewnione usługi opiekuńcze, terapię zajęciową oraz wyżywienie i transport na zajęcia. Dom będzie działał 10 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu.

W ramach Centrum Usług Społecznych będzie dostępna również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjno, uruchomione zostaną usługi asystenta i opiekuna osoby niepełnosprawnej, a także tak zwane usługi wytchnieniowe. - Polegać one będą  na wykupieniu przez miasto miejsca dla niesamodzielnej osoby niepełnosprawnej w Domu Pomocy Społecznej na okres trzech tygodni. Wtedy opiekunowie, rodzice będą mogli odpocząć, wyjechać nawet na upragnione wakacje - tłumaczy Dariusz Krajewski, wiceprezes Stowarzyszenia "Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My".

- To jest rzecz, która się jeszcze nie zdarzyła, żeby w swoim programie którekolwiek ze stowarzyszeń miało możliwość zaproponowania takiego rozwiązania. Myślę, że spotka się to z ogromnym zainteresowaniem - mówi Bogumiła Krakowiak ze Stowarzyszenia "Sprawni Inaczej".

Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk podkreśla, że to krok milowy w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych, choć, jak zaznacza, miasto od czterech lat podejmuje szereg inicjatyw i inwestycji z myślą o tym środowisku.

Programem przez trzy lata jego realizacji objętych zostanie 230 niepełnosprawnych mieszkańców Skierniewic.