Dla nowych wielkich sportowców

Magdalena Gorożankin

publikacja 15.04.2018 01:44

W Międzyborowie bp Józef Zawitkowski poświęcił kompleks sportowy dla uczniów Zespołu Szkół Publicznych, a także mieszkańców miejscowości.

Biskup Józef Zawitkowski wraz z artystami na nowym boisku Biskup Józef Zawitkowski wraz z artystami na nowym boisku
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Zespół Szkół Publicznych w Międzyborowie istnieje od 95 lat. Na początku była to tylko szkoła podstawowa z małą salą gimnastyczną, która służyła także jako świetlica. Na przestrzeni lat powstawały nowe obiekty – większa sala gimnastyczna, rozbudowany i odnowiony budynek szkoły podstawowej, gimnazjum, przedszkole. Jednak największą chlubą ZSP w Międzyborowie są bez wątpienia hala i kompleks boisk sportowych. Szkoła słynie z promowania zdrowia i z przykładania dużej uwagi do sprawności fizycznej jej uczniów. Słynnymi sportowcami – absolwentami szkoły – są m.in. Piotr Nowakowski, reprezentant Polski w piłce siatkowej, czy Grzegorz Drejgier, kolarz. Nowoczesne obiekty i sprzęt sportowy ułatwiają kształcenie wielkich sportowców.

Trzy lata temu bp Józef Zawitkowski poświęcił kamień węgielny pod budowę obiektu, a w tym roku, 14 kwietnia – już gotowy kompleks sportowy. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół i harcerzy, orkiestry Międzyborów, scholki dziecięcej, a przede wszystkim całej społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycieli i uczniów. Przy ołtarzu wraz z biskupem seniorem stanęli: ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii w Jaktorowie, ks. Krzysztof Krawczyk, miejscowy proboszcz, oraz ks. Rafał Woronowski, wikariusz parafii w Międzyborowie.

– Dziś Ewangelia dla sportowców, żeglarzy. Piotr biegnie po wodzie, bo Jezus go wspiera. Gdy wątpi, zaczyna tonąć i woła: „Panie, Panie, ratuj mnie!”. Ale w Międzyborowie nie wątpią – biegną, wprost do celu – mówił w homilii bp J. Zawitkowski. – Dziś chcę wam przypomnieć jeszcze jeden moment, gdy Piotr i Jan ścigają się w drodze do grobu. Jan był młodym chłopakiem, więc dobiegł szybko, Piotr bardziej się zmęczył. Ale do grobu weszli razem. Cel osiąga się razem – mówił kaznodzieja.

Po uroczystej Mszy św. wszyscy zgromadzeni przeszli w towarzystwie orkiestry na teren hali sportowej, gdzie odbyło się poświęcenie całego kompleksu sportowego. Po odśpiewaniu hymnu Polski dyrektor szkoły Dariusz Grabowski, nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Malewski oraz uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, by swoją postawą, sprawnością fizyczną i uczciwą grą przynosić chlubę szkole, miejscowości i Polsce. Następnie w niebo zostały wypuszczone balony w kolorach olimpijskich. – Balony powędrowały do nieba. Niech i nasza modlitwa tam zawędruje, a wszyscy, którzy będą ćwiczyć na tych boiskach, niech ćwiczą, trenują tak, by być świętymi. Pragnę uklęknąć, ucałować tę ziemię i wam błogosławić – mówił na boisku bp Zawitkowski i tak zrobił, po czym zmówił modlitwę poświęcenia boiska.

Wstęgę otwarcia kompleksu przecięli: bp Zawitkowski, ks. W. Skonieczny, ks. K. Krawczyk, ks. R. Woronowski, a także wójt gminy Jaktorów Maciej Śliwerski i dyrektor ZSP w Międzyborowie Dariusz Grabowski.

Na kompleks sportowy składają się boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, bieżnia, kort tenisowy, tzw. siłownia zewnętrzna z 24 stanowiskami, miniboiska ze stołami do tenisa stołowego, piłkarzyków i gry w szachy.

Po oficjalnych przemówieniach uczniowie zaprezentowali krótki, choć bardzo efektowny program muzyczno-taneczny.