Boski projekt życia

Magdalena Gorożankin

publikacja 22.04.2018 18:04

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się XIV Diecezjalne Czuwanie Modlitewne w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Na czuwanie modlitewne przybyli m.in. kapłani z młodzieżą z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej Na czuwanie modlitewne przybyli m.in. kapłani z młodzieżą z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Co roku w wieczór poprzedzający niedzielę Chrystusa Dobrego Pasterza w diecezji odbywa się czuwanie, podczas którego młodzi modlą się o powołania kapłańskie i zakonne. Prawie 200 osób zgromadziło się w kaplicy seminaryjnej, by wysłuchać świadectw, wskazówek, jak rozeznać powołanie i czuwać przed Najświętszym Sakramentem.

8 młodych mężczyzn poprzedziło czuwanie 24 godzinami spędzonymi w seminarium, podczas których mogli zobaczyć, jak wygląda życie kleryka i porozmawiać osobiście z alumnami.

Wieczór poprowadziła apostolinka s. Anna Maria Pudełko AP wraz z młodzieżą. O oprawę muzyczną zadbali klerycy WSD w Łowiczu. Świadectwami podzielili się diakon Jakub Zakrzewski, który przybliżył swoją historię powołania, przywołując wspomnienia z Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej, s. Małgorzata, albertynka z Kutna, która do swojej wiary dochodziła różnymi ścieżkami. Słowem o powołaniu podzielił się także ks. Karol Chrapulski, wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach.

- Bóg nie pozostawia człowieka własnemu losowi. On wybrał nas i pokochał, zanim się urodziliśmy i już wtedy przygotował dla nas konkretny projekt życia. Ten Boży zamysł jest dostosowany do naszych zdolności, możliwości, aspiracji i stanowi dla każdego szansę osiągnięcia pełni radości, szczęścia - mówił ks. Karol. - Nikt z nas nie potrafi własną mocą i mądrością wyznaczyć sobie piękniejszego projektu życia, bo robiąc to samemu, nie będziemy w pełni szczęśliwi. Pozwól sobie usłyszeć, co mówi do Ciebie Jezus i jeśli usłyszysz: "Pójdź za mną!", nie wahaj się, tylko idź. Nawet z drżeniem serca, jeśli to głos Pana, to On zabierze wszelki lęk - dodał ks. Chrapulski.

Po wysłuchaniu świadectw nadszedł czas na osobistą adorację Jezusa, podczas której młodzież wsłuchiwała się w to, co chciał powiedzieć do niej Stwórca. Przez cały czas w prezbiterium stała "mapa powołań" diecezji łowickiej, na której zaznaczone było 12 miejscowości, z których pochodzą alumni WSD. Rektor seminarium ks. Sławomir Wasilewski poprosił zgromadzonych, by wpisali się na tej mapie, bo być może w tym roku, a być może za kilka lat ktoś z nich dołączy do powołanych księży i osób życia konsekrowanego.

Pierwsi na mapę wpisali się biskupi obecni podczas czuwania - ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba oraz biskup pomocniczy Wojciech Osial. Następnie mapa zapełniła się nazwiskami młodych osób, księży i sióstr zakonnych.

Na zakończenie spotkania odmówiono modlitwę o powołania, a bp Dziuba podał miejsce przyszłorocznego spotkania. W 2019 roku młodzi spotkają się w parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach, tradycyjnie w wigilię uroczystości Chrystusa Dobrego Pasterza.