Wybór samego Boga

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

|

Foto Gość

dodane 02.06.2018 20:30

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba wyświęcił 6 kapłanów. Uroczystość odbyła się 2 czerwca w bazylice katedralnej w Łowiczu.

Nowi prezbiterzy diecezji łowickiej Nowi prezbiterzy diecezji łowickiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

Obrzęd święceń był częścią Mszy św. pod przewodnictwem biskupa łowickiego. Eucharystię koncelebrowali biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial oraz biskup senior Józef Zawitkowski, a także inni kapłani, w tym przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu z rektorem ks. Sławomirem Wasilewskim. W modlitwie łączył się z neoprezbiterami pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik, któremu stan zdrowia nie pozwolił przybyć na uroczystość.

Nowymi kapłanami zostali Adrian Czerwiński z parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, Jakub Kita z parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, Bartłomiej Borowski z parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi, Jakub Zakrzewski z parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Łukasz Blados z parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach i Mateusz Adamski z parafii św. Jakuba Apostoła w Zdunach.

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowywali się przez naukę i formację w łowickim seminarium oraz przez posługę diakonatu.

Po odczytaniu Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń oraz złożenie przez nich przyrzeczeń kapłańskich. Potem bp Dziuba wygłosił homilię. - Chrystus wybiera i powołuje do kapłaństwa sakramentalnego tych, których sam chce. Powołuje bez zasług, bez jakichkolwiek przesłanek ludzkich, które upoważniałyby do sięgnięcia po tę łaskę. Jest to wolny nacechowany miłością wybór samego Boga - mówił ordynariusz łowicki.

Po homilii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Kandydaci padli na twarz, pozostali w tym czasie klęczeli. Następnie bp Dziuba nałożył dłonie na głowy diakonów. Potem to samo uczynili w ciszy pozostali biskupi i kapłani. Po modlitwie święceń nowo wyświęconym kapłanom ich proboszczowie założyli ornaty i stuły.

Święcenia
Gość Łowicki

Biskup Dziuba namaścił dłonie nowych kapłanów olejem Krzyżma św. Wręczył każdemu z nowych prezbiterów chleb i wino w kielichu potrzebne do sprawowania Eucharystii. Święcenia zakończył pocałunek pokoju biskupa. Tym samym gestem pozdrowili nowych księży także pozostali biskupi i kapłani.

W łowickiej katedrze licznie zgromadzili się wierni, w tym krewni i znajomi nowych kapłanów. Były także siostry zakonne. Nowi prezbiterzy pod koniec Mszy św. podziękowali wszystkim za modlitwę. Szczególnie wyróżnili tych, którzy przyczynili się do formowania ich drogi kapłańskiej, m.in. rodziców i wspólnotę seminaryjną.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnili zespół Art Cameral z Sochaczewa oraz Jerzy Filipowicz, organista katedralny.