Gratulacje od biskupa

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

|

Foto Gość

dodane 06.06.2018 18:30

Odbył się finał diecezjalny Olimpiady Wiedzy Religijnej. Uczestniczyli w niej uczniowie klas gimnazjalnych. Laureatów poznamy 13 czerwca.

Finaliści pisali test sprawdzający w auli łowickiego seminarium Finaliści pisali test sprawdzający w auli łowickiego seminarium
Marcin Kowalik /Foto Gość

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbył się 6 czerwca diecezjalny finał Olimpiady Wiedzy Religijnej. To autorski pomysł Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej, skierowany do uczniów klas gimnazjalnych.

Do etapu szkolnego przystąpiło ok. 1800 gimnazjalistów ze szkół w diecezji łowickiej. Najlepsi z eliminacji awansowali do etapu dekanalnego. Każdy dekanat mogło reprezentować maksymalnie 3 uczestników. Do finału zakwalifikowało się 47 dziewcząt i 16 chłopców. Ostatecznie do pisania testu przystąpiło 54 uczniów.

Temat tegorocznej olimpiady "Niech zstąpi Duch Twój" nawiązywał do hasła roku duszpasterskiego: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z określonej przez organizatorów literatury - homilii Jana Pawła II wygłoszonej na pl. Zwycięstwa w Warszawie w 1979 r. oraz fragmentów Dziejów Apostolskich i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Po modlitwie w kaplicy seminaryjnej finaliści pisali test w auli seminarium. Nad przebiegiem finału czuwali ks. Sławomir Sobierajski i ks. Tomasz Jackowski z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej.

Po agapie z uczestnikami oraz towarzyszącymi im katechetami i rodzicami spotkał się ordynariusz łowicki Andrzej F. Dziuba. Przypomniał przesłanie Jana Pawła II z homilii, z której treścią zaznajomili się gimnazjaliści. - "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" To słynne słowa papieża, które mówił w imieniu Polaków. On stał się narzędziem Ducha, by powiedzieć, że Polska oczekuje odnowy - mówił bp Dziuba.

Tematyka tegorocznej olimpiady wpisała się też w obchody stulecia niepodległości Polski.

Biskup Dziuba osobiście gratulował uczestnikom, wręczając im albumy i dyplomy. Pamiątkowe książki otrzymali też katecheci.

Komisja sprawdzająca testy ma 72 godziny na ogłoszenie wyników. Z tym że kolejność pierwszej trójki poznamy w środę 13 czerwca o 10.00 w kurii łowickiej. Biskup Dziuba wręczy wtedy laureatom puchary i nagrody.

Finał diecezjalny był ostatnim etapem rywalizacji. Olimpiada Wiedzy Religijnej jest olimpiadą wewnętrzną diecezji łowickiej.