Pokazali się z najlepszej strony

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 12.06.2018 21:30

W Niepublicznej Szkole Podstawowe "Źródła" zorganizowano pokaz "Mam Talent". Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w kilku kategoriach: technicznej, scenicznej i muzyczno-instrumentalnej.

Dzieci prezentowały z radością swoje pasje i talenty Dzieci prezentowały z radością swoje pasje i talenty
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Kiedy 5 lat temu rozpoczynali działalność, w placówce uczyło się 9 uczniów. Dziś uczą się tu 102 osoby, a placówka może poszczycić się laureatami miejskich i ogólnopolskich konkursów i olimpiad.

– Talentów w naszej szkole jest mnóstwo. Zależy nam, by jej wszystkie zauważyć i docenić, stąd nasz pokaz – mówi Teresa Bibik, wicedyrektor i fundator NSP "Źródła". – Mamy uczniów pięknie rysujących i malujących, utalentowanych muzycznie i scenicznie. Nie brakuje nam też doskonałych szachistów, matematyków, sportowców, pasjonatów gotowania, fotografii, a nawet iluzjonistów i aktorów. W pokazie chodzi o to, by każde dziecko miało możliwość zaprezentowania się i podzielenia na forum szkoły tym, co jest jego pasją, zainteresowaniem. W ten sposób chcemy dostrzegać nie tylko zainteresowania przedmiotowe, ale także inne talenty, które nie są oceniane podczas konkursów czy olimpiad – dodaje T. Bibik.

Jak podkreślają nauczyciele, pokazy są impulsem do realizowania przeróżnych nietuzinkowych zainteresowań. Po każdym występie jury w składzie: Teresa Bibik, Robert Kowalczyk i Justyna Byczkowska nie szczędziło słów podziwu. Na koniec występów komisja miała nie lada wyzwanie. Wyłonienie najlepszego z najlepszych było bardzo trudne, dlatego każdy z uczniów otrzymał dyplom i skromny upominek. Dodatkową atrakcją była pizza.

Jako ostatni swoje osiągnięcia zaprezentowali uczniowie biorący udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination, która odbyła się w marcu we Wrocławiu. Jej uczestnicy i zarazem laureaci zaprezentowali swoje występy w kategoriach: wyzwanie techniczne, wyzwanie konstrukcyjne i wyzwanie artystyczne.

Destination Imagination to największy edukacyjny program na świecie. Jego celem jest zaangażowanie ucznia w proces twórczy – od wyobraźni do innowacji. Drużyny pracują metodą projektu, kierują się twórczym i krytycznym myśleniem, rozwijają umiejętności, zespołowe rozwiązywanie problemów oraz etapy nauki przez doświadczenie.

W tym roku w Destination Imagination wzięło udział 245 drużyn z Polski i 19 zagranicznych. Województwo łódzkie reprezentowały 3 drużyny z NSP "Źródła" w Skierniewicach. W kategorii technicznej srebrny medal zdobyli "Podróżnicy Marzeń ze Źródeł" (pierwszego nie przyznano). Niewiele zabrakło im do złotego medalu i reprezentowania Polski na światowym finale w Orlando. Mimo że drużyna okazała się najlepsza w Polsce, do szczęścia zabrakło jej wyniku punktowego.

W kategorii konstrukcyjnej brązowy medal zdobyła drużyna "Konstrukcyjne Szachy-Maty". Świetny występ zarówno podczas olimpiady, jak i szkolnego pokazu zaprezentowała drużyna "Gigantek Muzykantek". Stworzony minimusical z własnymi tekstami i piosenkami, tańcami połączonymi z akrobacjami i dekoracją sceniczną zachwycał i zaskakiwał.

Przygotowanie do olimpiady wymagało ogromnej pracy nie tylko od uczniów, ale także od Agnieszki Caban, międzynarodowego trenera, fundatora szkoły. – Trwały one kilka miesięcy i polegały na regularnych ćwiczeniach oraz wykonaniu wyzwania głównego (projektu) w wybranej kategorii – wyjaśnia A. Caban. – Aby rozszerzyć wiedzę z wielu dziedzin i wykorzystać ją we własnych projektach, a w dodatku zrobić coś innowacyjnego, drużyny brały udział w licznych warsztatach, wycieczkach, zajęciach ze specjalistami często przekraczających poziom szkoły podstawowej. Dzieci spotkały się m.in. z Jackiem Świniarskim z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji na Politechnice Łódzkiej. Były także w Muzeum Leonarda da Vinci i Planetarium w Łodzi. Oprócz tego czerpały radość z zajęć związanych wykonywaniem doświadczeń z dziedzin takich, jak: chemia, fizyka, inżynieria mechaniczna i materiałowa, robotyka, elektryka. Odbywały się też zajęcia z aktorami i tancerzami. Asystenci trenera – rodzice o różnych profesjach i pasjach – przygotowywali prezentacje i zajęcia praktyczne lub pomoce (tester konstrukcji, specjalny labirynt). Trzeba zaznaczyć, że drużyny nie mogły korzystać z gotowych rozwiązań kogokolwiek spoza własnego grona. Rywalizowały z kolegami z całej Polski w wieku 7–12 lat – dodaje A. Caban.

Uczniowie podkreślają, że docenili wartość współpracy w zespole, wzajemnego słuchania się i łączenia pomysłów, dzielenia się rolami i zadaniami w pracy, wspierania się i tworzenia dobrej atmosfery, znajomości swoich mocnych stron i wykorzystywania ich w praktyce, a także siłę modlitwy do Ducha Świętego, nazwanego "Legalnym Podpowiadaczem". – Program dowartościował dzieci, dał im siłę do pokonywania wielu przeciwności i trudności. Wszystkie odkryły, jak wielką i fascynującą przygodą może być nauka – zaznacza trenerka.