Pół punktu różnicy

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 13.06.2018 17:30

W kurii łowickiej ogłoszono ostateczne wyniki Olimpiady Wiedzy Religijnej. Zwyciężyła Anita Łabedowska ze Szkoły Podstawowej w Leśmierzu.

Od lewej: Aleksandra Supeł, Anita Łabedowska, bp Andrzej F. Dziuba i Izabela Andrzejczyk Od lewej: Aleksandra Supeł, Anita Łabedowska, bp Andrzej F. Dziuba i Izabela Andrzejczyk
Marcin Kowalik /Foto Gość

Finał tegorocznej OWR odbył się 6 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Uroczyste ogłoszenie kolejności pierwszej trójki odbyło się tydzień później w budynku kurii łowickiej.

Wśród 52 finalistów najlepszy wynik uzyskała A. Łabedowska ze SP w Leśmierzu. Na 65 pkt. możliwych zdobyła 58,5. Izabela Andrzejczyk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łowiczu zajęła II miejsce, a uzyskała tylko 0,5 pkt mniej. Taka sama różnica była pomiędzy nią a zdobywczynią III miejsca Aleksandrą Supeł z Gimnazjum im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach.

Nagrody i puchary laureatkom wręczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. - Gratuluję wam i nie poprzestawajcie na tym - mówił do laureatek, zachęcając do dalszego zdobywania wiedzy.

W uroczystości wzięli udział biskup pomocniczy Wojciech Osial, księża z Wydziału Nauki Katolickiej z dyrektorem ks. Wiesławem Wronką, wikariuszem generalnym, oraz opiekunowie laureatek - rodzice i nauczyciele z ks. Piotr Karpińskim, dyrektorem skierniewickiego "Klasyka".

Olimpiada Wiedzy Religijnej odbywa się tylko w diecezji łowickiej. Skierowana jest do uczniów klas gimnazjalnych z diecezji. W tym roku w etapie szkolnym wzięło udział ok. 1800 gimnazjalistów.

Uczestnicy musieli wykazać się znajomością homilii Jana Pawła II wygłoszonej na pl. Zwycięstwa w Warszawie w 1979 roku. Wybór tekstu był nieprzypadkowy. Organizatorom zależało, żeby poprzez historyczne wystąpienie polskiego papieża podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny OWR wpisała się również w obchody stulecia niepodległości Polski.

Hasło tegorocznej OWR zaczerpnięto z przemówienia papieskiego: "Niech zstąpi Duch Twój". Nawiązywało także do trwającego roku duszpasterskiego poświęconego Duchowi Świętemu.

W literaturze olimpiady były jeszcze Dzieje Apostolskie i fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego. A. Łabedowska podkreśla, że poziom był wysoki. - Najwięcej trudności sprawiły mi Dzieje Apostolskie ze względu na wiele szczegółów, które trzeba było zapamiętać. Mimo to bardzo mi się spodobała ich treść - mówi Anita.

Wydział Nauki Katolickiej ufundował dla laureatek OWR jeszcze jedną nagrodę. Jest to wyjazd wakacyjny na południe Polski, szlakiem tamtejszych sanktuariów. Pojadą tam ze starszymi koleżankami - licealistkami, które zostały laureatkami tegorocznego diecezjalnego finału Olimpiady Teologii Katolickiej.