Z rodzicami na pielgrzymce

kskp, nap

dodane 08.07.2018 09:47

W parafii w Mąkolicach utrwaliła się tradycja organizowania pielgrzymek dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców. Celem były Wambierzyce.

W programie każdego dnia była Eucharystia. W programie każdego dnia była Eucharystia.
ks. Krzysztof Przybysz

W ubiegłym roku w związku ze 100-leciem objawień Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymi za cel obrali Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

W tym roku dzieci komunijne, ich rodzice, a także osoby z Piątku i Józefatowa pielgrzymowali do Wambierzyc (diecezja świdnicka), które słyną z okazałej bazyliki renesansowej, będącej sanktuarium maryjnym.

Pierwszego dnia pielgrzymowania pątnicy modlili się i zwiedzali Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie Śląskim. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św., po której ucałowali słynącą cudami figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zostali także oprowadzeni po muzeum i zobaczyli ruchomą szopkę.

Następnie udali się w Błędne Skały słynące z labiryntu szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Na dzieciach wrażenie robiły niektóre nazwy: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Na zakończenie dnia pielgrzymi udali się do Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju.

Drugiego dnia pielgrzymi udali się do Sanktuarium Maryjnego w Wambierzycach. Uczestniczyli tam w Mszy św. dziękując za Pierwszą Komunię św. Po Mszy św. ucałowali figurkę Matki Bożej z dzieciątkiem i zwiedzili Sanktuarium. Drugą część dnia spędzili w Czechach, zwiedzając z przewodnikiem Adršpašské skály. Trzeci dzień także przyniósł ogrom wrażeń. Razem z przewodnikiem zwiedzili Pragę.

Kolejnego dnia, po Mszy św. pielgrzymi zwiedzali Srebrną Górę. Dotarli do zamku, który leży na wzniesieniu. W programie dnia była także wizyta w Polanicy Zdroju. Spacer po deptaku wzdłuż przepływającej przez prawie całe miasto rzeki Bystrzycy Dusznickiej został zaliczony. Po odpoczynku pielgrzymi wyruszyli do domów.

Opiekę duchową nad grupą sprawował ks. Krzysztof Przybysz, proboszcz mąkolickiej parafii.